Документи
До Всесвітнього дня мови та до дня народження Т.Г.Шевченка.
Інформація про проведені заходи від комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”
Щорічне відзначення Міжнародного дня рідної мови є вагомою подією світового масштабу, спрямованою на вшанування мовної ідентичності, а також на активізацію зусиль щодо її збереження, розвитку та популяризації в суспільстві.
У творчій спадщині Тараса Шевченка рідна мова постає не лише як засіб комунікації чи літературного вираження, а як потужний інструмент національного спротиву. Через слово Кобзар звертався до українського народу, перетворюючи мову на символ боротьби за соціальну справедливість та визволення від гноблення.
Педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) провели низку заходів, присвячених значенню Всесвітнього дня рідної мови та творчості Тараса Григоровича Шевченка.
В гуртках проведено:
- виховні бесіди, поетичні читання та пізнавальні ігри за матеріалами – https://drive.google.com/file/d/1YQXXaNPXzL4TsPhmeLewYZEj6O6a-_pY/view?usp=sharing
- Знайомство з цікавими фактами з життя Т.Г.Шевченка - https://youtu.be/4WRluCvhvHU
Цікаві довідкові матеріали для вихованців та батьків опубліковано у групі Facebook закладу https://www.facebook.com/groups/233955728003987
Сьогодні кожне слово Кобзаря звучить як маніфест волі. Вивчаємо, шануємо та продовжуємо справу великого поета. Наша мова — це наша сила. Тримаємо стрій на освітньому фронті!
Підготувала
керівник гуртка КЗО“ОЕНЦДУМ” Ірина КРИВУЛЯ
Результативність участі здобувачів освіти Дніпропетровської області
у Всеукраїнському турнірі юних біологів “Neobio”
у 2025/2026 навчальному році
З 03 по 05 лютого 2026 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національним університетом “Києво-Могилянська академія”, Національним педагогічним університетом ім. М. Драгоманова, Інститутом ботаніки ім. М. Г. Холодного, Інститутом гідробіології НАН України, Київським зоологічним парком загальнодержавного значення провели Сьомий Всеукраїнський турнір юних біологів “Neobio” (далі – Турнір).
Організатором участі у Турнірі здобувачів освіти від Дніпропетровської області виступив комунальній заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан).
Учасниками заходу стали 40 здобувачів освіти закладів загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти з Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Марганецької міських рад; Петриківської, Солонянської та Слобожанської селищних рад; відокремленого структурного підрозділу Дніпровський фаховий коледж інженерії та педагогіки Державного вищого навчального закладу “Український державний хіміко-технологічний університет”; відокремленого структурного підрозділу “Фаховий коледж харчових технологій та підприємництва Дніпровського державного технічного університету”.
Відповідно до програми Турніру був застосований алгоритм послідовних дій як для окремих учасників, так і при роботі в команді.
Турнір юних біологів став для учасників безцінним досвідом комунікації в умовах змагального духу. Вони отримали можливість поспілкуватися з новими людьми, знайти однодумців і завести нові знайомства, а також працювали разом, підтримували один одного та допомагали своїм командам досягти найкращих результатів.
Завдання заходу охоплювали різні теми: ботаніку, зоологію, цитологію та фізіологію клітини, генетику, молекулярну біологію та біотехнологію. Учасники ділилися знаннями: хтось краще розумівся на генетиці, хтось – на зоології чи ботаніці. Питання, які надавалися учасникам під час Турніру, були доволі цікаві та складні, наприклад “Чому тривале підвищення рівня кортизолу може бути шкідливим для організму людини? Яку ще назву має цей гормон?”.
Півфінальні та фінальні двобої були напруженими, але дуже захопливими, а можливість спілкуватися з учасниками з різних куточків країни зробила цей Турнір ще ціннішим.
За підсумками Турніру 9 учасників з Дніпропетровської області було нагороджено дипломами, серед них 6 були визнані переможцями, а саме:
Дипломи І ступеня
Малолєткова Віталіна, віце - капітан команди “Evolutio”, учениця 11 класу Криворізького ліцею №77 Криворізької міської ради;
Коссова Аріна, член команди “Evolutio”, вихованка комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області” (далі КЗ “МЕНЦДУМ”), учениця 11 класу Марганецького ліцею №2 Марганецької міської ради;
Божков Кирило, член команди “Evolutio”, вихованець позашкільного підрозділу Слобожанського ліцею, учень 11 класу Слобожанського ліцею Слобожанської селищної ради Дніпровського району;
Дипломи ІІ ступеня
Лошкіна Анастасія, капітан команди “Де реплікація?”, вихованка комунального закладу “Дитячий екологічний центр” Кам’янської міської ради, учениця 10 класу відокремленого структурного підрозділу Дніпровський фаховий коледж інженерії та педагогіки Державного вищого навчального закладу “Український державний хіміко-технологічний університет”;
Сауляк Богдан, член команди “Де реплікація?”, вихованець КЗ “МЕНЦДУМ”, здобувач освіти 11 класу Марганецького ліцею №2 Марганецької міської ради;
Пожарська Анастасія, член команди “Де реплікація?”, учениця 10 класу закладу загальної середньої освіти “Солонянський ліцей” Солонянської селищної ради;
Дипломи ІІІ ступеня
Бикова Анастасія, член команди “Еко – Варта”, вихованка КЗ “МЕНЦДУМ”, учениця 11 класу Марганецького ліцею №2 Марганецької міської ради;
Славінська Софія, капітан команди “NeuroLab”, учениця 11 класу Криворізького ліцею №77 Криворізької міської ради;
Ковалець Маргарита, член команди “NeuroLab”, учениця 11 класу відокремленого структурного підрозділу “Фаховий коледж харчових технологій та підприємництва Дніпровського державного технічного університету”.
Інші учасники отримали Дипломи фіналістів.
Дякуємо всім учасникам за наполегливість та витривалість у такий нелегкий час.
Пишаємось нашими переможцями!
Комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор Юрій Педан) отримав потужний генератор для забезпечення роботи закладу під час відсутності електроенергії.
Ми щиро дякуємо за підтримку народу Німеччини, а саме благодійній організації UA-DE e.V. (голова організації Марина Шіфер) спільно з благодійною організацією благодійного фонду “Інтеграція вільних людей” (керівник Адамаки Сергій Михайлович) за всебічної підтримки Дніпропетровської обласної ради.
Наш заклад освіти опікується понад 150 тваринами та птахами, оранжерея налічує більше 200 видів рослин, все це потребує освітлення і опалення, що є непростим під час обмеження енергопостачання та блекаутів.
Висловлюємо глибоку вдячність всім партнерам за таку своєчасну підтримку діяльності обласного еколого-натуралістичного центру під час війни, за опікування долею дітей Дніпропетровщини та України в цілому.
Дякуємо всім причетним за надану допомогу, яка є основою для безперебійної роботи закладу, базою для надання позашкільної еколого-натуралістичної освіти українським дітям, благополучного життя наших тварин та рослин оранжереї.
Відеозаписи за посиланнями:
https://youtu.be/YpAjjx1lYS0
https://www.facebook.com/share/1HEKnW49Gi
Результативність участі здобувачів освіти Дніпропетровської області
у Всеукраїнському турнірі юних хіміків імені В. В. Скопенка
у 2025/2026 навчальному році
Наприкінці січня 2026 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з хіміко-технологічним факультетом Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського”, хімічним факультетом Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та агробіологічним факультетом Національного університету біоресурсів і природокористування України, за підтримки Союзу хіміків України провели фінал Дев’ятого Всеукраїнського турніру юних хіміків імені академіка В. В. Скопенка для учнів 9-11-х класів закладів загальної середньої та позашкільної освіти (далі – Турнір).
Організатором участі у Турнірі здобувачів освіти від Дніпропетровської області виступив комунальній заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан).
Турнір проводився з метою надання можливості учнівській молоді спробувати свої сили у вирішенні цікавих, дослідницьких, експериментальних завдань з хімії, отримати оцінку своїх знань і умінь.
Фіналістами заходу стали 7 здобувачів освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти з Дніпровської, Верхньодніпровської, Кам’янської та Криворізької міських рад; Слобожанської та Солонянської селищних рад.
Учасники заходу склали тести з хімії, хімічні квести, розробили видовищний дослід з хімії, розв’язували творчі завдання з хімії, брали участь у наукових дискусіях тощо.
Від Дніпропетровської області за підсумками Турніру, відповідно до подання оргкомітетів університетів за високі здобутки виконання окремих теоретичних і практичних турів, відзначені:
- Чала Кіра, учениця 11 класу Дніпровського ліцею Верхньодніпровської міської ради;
- Божков Кирило, учень 11 класу Слобожанського ліцею Слобожанської селищної ради Дніпровського району.
Інші учасники отримали Дипломи фіналістів.
Дякуємо всім учасникам за наполегливість та витривалість у такий нелегкий час.
Інформація про проведення заходів
до річниці повномасштабного вторгнення
російського окупанта на територію України
У 2026 році минає вже четверта річниця від початку широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, яке принесло війну на всю територію України.
Комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) було організовано низку заходів до річниці повномасштабного вторгнення російського окупанта на територію України.
Педагоги закладу організували фотовиставку з тематичними світлинами та символічними оберегами, які виготовлені на заняттях з юннатами.
Нарис про основні моменти життя Центру за ці 4 роки можна переглянути за посиланням https://youtu.be/A9zGf2f0Vi0
З метою актуалізації уваги здобувачів освіти на позитивних моментах життя проведено сеанси анімалотерапії в гуртках, а також проведено творчі хвилинки по виготовленню голубів миру в техніці орігамі.
Від 2014 року Україна веде справедливу війну за збереження незалежності, право вільного вибору, за свій суверенітет і територіальну цілісність. Наша стійкість — це не просто здатність виживати, це щоденний вибір творити, саджати сади під сиренами та захищати право наших дітей на щасливе майбутнє у вільній країні.
Підготувала
Керівник гуртка
КЗО“ОЕНЦДУМ” Ольга РАКОВЕЦЬ


