“Ми – українці нація прадавня, культурою й традиціями славна”
Про обряди і вірування наших предків юннати розповіли, відтворивши обряди українців Зустрічі весни і закликання птахів. Святкові “лелечини”, “сорочини”, “ластівки”, “солов’їний Великдень” мали прикликати пташок з Вирію. Вважалося, що з пташками поверталось тепло і достаток на рідну землю. На “Сорочини” треба було роздати 40 бубликів або з’їсти 40 галушок. Мами і бабусі випікали з тіста “пташок”, якими пригощали дітей. А діти бігали по селу і пташками закликали приліт пернатих Про це і, багато чого цікавого, говорилось на заході проведеному 24 березня на базі КЗК “Могилівська сільська бібліотека”.
Еколого - етнографічний захід “Ми – українці нація прадавня, культурою й традиціями славна” підготовлений Ніколаєнковою О.В. керівником гуртків філією комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради Шафран” спільно з директоркою бібліотеки Перетятько О.М.. Гуртківці – здобувачі освіти Могилівського ліцею імені І.М.Шишканя 4 - 9 класів готувались на протязі березня, вивчаючи багаті, вікові традиції українського народу, який любив і цінував природу краю і, особливо птахів. З птахами пов’язано дуже багато легенд, звичаїв і обрядів українського народу. Етнографи-дослідники Демченка А., Романюк Д., Скобель Р. розповіли про своє дослідження “Пернаті вісники весни в обрядах українців”. Виконання веснянок, віршів, магічне дійство закликання птахів, що полягало в їх імітації (ластівка у виконанні Кароліни Лях 1 клас), танцювальна композицію “Шуме” у виконанні юних лісівників 6 класу, вдались надзвичайно гарно під музикальний супровід, який здійснювали Єлізаров І. та Тереня Л. - працівники культури із числа переселенців, що проживають на території Могилівської СТГ. Дізнатись багато нового про птахів нашого краю та перевірити знання, дітвора змогла під час проведення екологічної гри “Пташки прилетіли” та вікторини “Що ми знаємо про птахів”. Готуючись до свята, вихованці філії підготували виставку своїх робіт: малюнків, аплікацій, витинанок. Гуртківці 4 класу з вчителем Сергою О. підготували розповідь про свято Обертіння та як чекають діти повернення птахів.
Аплікація “Солов'їний Великдень” Лізи Серги вразила своєю красою, як і роботи шестикласників – писанки. Писанками зустрічали пташок дітвора, адже яйце – то вічний символ життя, яке відроджується навесні. Окрасою свята зустрічі весни крашанка і писанка були ще задовго до виникнення християнства. В оформлені заходу важливим була виставка книг про птахів і історію України, плакати, вишиті рушники, національний посуд, квіти-символи України та прекрасні вишиванки, які одягнули діти.
Під час заходу проведені два майстер-класи. Ліпити “жайворонків” навчала дітей Демченко Л.І. - берегиня козацького полку імені Семенова, яка також поділилась своїми спогадами з дитинства та пригостила учасників свята смаколиками. Про звичаї і святкування зустрічі птахів прозповіла керівник гуртків філії “Шафран” Ніколаєнкова О.В. на майстер-класі по виготовленню оберега з ниток. Такі обереги “мартінчики” виготовляли предки і дарували рідним на захист, добро і щастя до прильоту птахів на весні. Атмосфера радості, творчості і пізнання панувала на заході і принесла велике задоволення учасникам – дітям, батькам, вчителям і організаторам. Щемливим моментом були слова вдячності воїнам-захисникам, які боронять Україну, рятуючи наші життя, і незалежність нашої Батьківщини. Хвилиною мовчання учасники вшанували пам'ять загиблих синів народу, які рятують світ і дозволяють юним українцям вивчати свою культуру, звичаї і обряди нації прадавньої й традиціями славної. На завершення свята всі гості разом з Ігорем Єлізаровим заспівали пісню “Україна” Тараса Петриненка. Цікавим і насиченим вийшов виховний захід, який допоможе дітям зрозуміти свою національну ідентичність, вивчити культурну спадщину українців і сприяти збереженню традицій і обрядів свого народу. Наприкінці заходу всі учасники побажали Україні перемоги, а всім, хто вимушено переселився – повернення додому як птахи.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/121ucJ7BooXf3NX45_XQUU6ZSPi7OQceU?usp=share_link