Документи
В Дніпропетровській області проведена весняна сесія
для слухачів обласної Природничої школи учнівської молоді
Наприкінці березня 2026 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) була організована і проведена весняна сесія обласної Природничої школи учнівської молоді (далі – Школа) по секціях: біології та екології, сучасних біотехнологій, агрономії, ветеринарії та зоотехнії, психології, хімії, флористики та зеленої архітектури.
Враховуючи небезпечну ситуацію, пов’язану з ймовірністю обстрілів з боку країни-агресора та погодинні графіки відключень електроенергії в різних регіонах області, захід було проведено у відео форматі.
До участі в сесії долучилися біля 200 здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійної та позашкільної освіти з 12 об’єднаних територіальних громад.
Лекційний матеріал для учнів Школи підготували і презентували керівники секцій, науковці провідних вишів м. Дніпра: Дніпровського національного університету ім. О. Гончара (ДНУ ім. О. Гончара), Українського державного університету науки і технологій навчально-наукового інституту “Український державний хіміко-технологічний університет” (УДУНТ ННІ “УДХТУ”), Дніпровського державного аграрно - економічного університету (ДДАЕУ), УДУНТ ННІ “Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту”.
В своїх змістовних, яскравих презентаційних матеріалах наукові керівники намагалися донести до учнів імплементації нових методик і підходів до еколого-природничої освіти. Учасники сесії ознайомилися з такими темами:
- “Урбанофлора як індикатор стану міського середовища” (викладач ЛІСОВЕЦЬ Олена Іванівна, доцент кафедри біорізноманіття та екології ДНУ ім. О. Гончара);
- “Регуляторні системи організму людини” (викладач ХОМЕНКО Олена Миколаївна, доцент кафедри фізіології та біохімії ДНУ ім. О. Гончара);
- “Мозок під Тік Ток: чому нам стало складно думати?” (викладач МІЗІН Валерія Вікторівна, доктор філософії (Біологія), викладачка кафедри фізичної терапії, ерготерапії УДУНТ ННІ “Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту”);
- “Основні життєві процеси у тварин. Основні потреби тварин” (викладач ЗАЖАРСЬКИЙ Володимир Володимирович, доцент кафедри інфекційних хвороб тварин ДДАЕУ);
- “Тематика та планування наукових досліджень в агрономії” (викладач КОТЧЕНКО Марина Валентинівна, доцент кафедри рослинництва ДДАЕУ);
- “Основні незаразні і заразні хвороби птиці” (викладач ПОХИЛ Олена Миколаївна, доцент кафедри технології переробки продуктів тваринництва ДДАЕУ);
- “Колігативні та деякі інші властивості розчинів” (викладач ПЛЯСОВСЬКА Катерина Андріївна, доцент кафедри фізичної, неорганічної та органічної хімії ДНУ ім. О. Гончара);
- “Креативне мислення: діагностика та його розвиток” (викладач ЛАЗАРЕНКО Вікторія Іванівна, доцент кафедри соціальної психології та психології управління ДНУ ім. О. Гончара);
- “Новітні функціональні та лікувально-профілактичні продукти харчування” (викладач ГАРМАШ Світлана Миколаївна, доцент кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності УДУНТ ННІ “УДХТУ”).
Лекції науковців закладів вищої освіти розміщені для ознайомлення та опрацювання на головній сторінці сайту КЗО “ОЕНЦДУМ” – http://dneprunnat.dp.ua та в розділі “Робота з обдарованою молоддю” і доступні для перегляду і опрацювання не тільки слухачам обласної Природничої школи учнівської молоді, а й всім бажаючим і зацікавленим.
Методист з наукової роботи
КЗО “ОЕНЦДУМ”
Тетяна КОНДРАТЬЄВА
Проведена Всеукраїнська педагогічна майстерня “Освіта сталого розвитку.
Досвід роботи педагогів Дніпропетровської області”
Наприкінці березня поточного року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України (НЕНЦ) та комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (КЗО “ОЕНЦДУМ”) Дніпропетровщини була організована і проведена Всеукраїнська педагогічна майстерня “Освіта сталого розвитку. Досвід роботи педагогів Дніпропетровської області”.
На захід зареєструвалось більше 200 учасників з усіх регіонів України.
На початку заходу з вітальним словом до учасників звернулися директор КЗО “ОЕНЦДУМ” Юрій Педан та директор НЕНЦ, професор, доктор біологічних наук Володимир Вербицький.
Під час проведення майстерні свій досвід, здобутки, дослідження по впровадженню елементів освіти сталого розвитку презентували:
- Катерина Колесникова, кандидат біологічних наук, доцент, завідувачка еколого-освітнього сектору природного заповідника “Дніпровсько-Орільський”, яка висвітлила тему “Природний заповідник “Дніпровсько-Орільський” у воєнний час: як функціонує територія природно-заповідного фонду”;
- колектив комунального закладу “Марганецький міський еколого- натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”, які показали власний досвід організації дистанційної роботи у проведенні досліджень Каховського водосховища, розповіли про особливості залучення вихованців до науково-дослідницької діяльності в онлайн-форматі, використання цифрових інструментів та можливості формування екологічного мислення навіть у дистанційних умовах;
- Ольга Оскома, методист, Сергій Кокнаєв, керівник гуртка комунального “Нікопольський міський еколого-натуралістичний центр”, які представили досвід багаторічних досліджень Нікопольщини та проведення практичних дій у природі у виступі “Екологічні експедиції, походи, та екскурсії - потужний інструмент освіти сталого розвитку”;
- Вадим Манюк, кандидат біологічних наук, доцент кафедри хімії, географії та наук про Землю Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, кафедри географії Дніпровського національного університету ім. О. Гончара, який розповів про біологічні процеси, які зараз відбуваються на тлі руйнування Каховської ГЕС та перспективи відновлення довкілля. Особливу увагу у своїй доповіді він звернув на питання - чому вчить нас екологічна катастрофа Каховського водосховища і чому ми можемо навчити дітей.
Колектив КЗО “ОЕНЦДУМ” висловлює щиру подяку всім причетним, хто долучився до створення матеріалів педагогічної майстерні та брав участь у її проведенні.
Низький уклін силам оборони України за можливість жити на рідній землі, працювати, виховувати та навчати дітей.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1QSfm93xC45kq5e1VQSuq1sR2upxiSIZI?usp=sharing
Звіт
про виховний захід до Дня українського добровольця
в комунальному закладі освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”
День українського добровольця – це важливе свято на честь всіх тих, хто встав на захист України у 2014 та 2022 році. Цей день встановлено Постановою Верховної Ради України 17 січня 2017 року ( № 1822-VII), а відзначається він 14 березня щорічно, задля зміцнення патріотичного духу в суспільстві, підвищення суспільної уваги і турботи про учасників добровольчих формувань.
Українські добровольці не тільки підтримали і посилили наше військо, а в деяких випадках першими зустріли ворога, як це було у Криму у 2014 році, у Харкові та Маріуполі та Херсоні у 2022 році. Добровольці 2014 року та повномасштабного вторгнення 2022 року продемонстрували, що українська нація здатна протистояти будь-якій агресії.
До Дня українського добровольця в комунальному закладі освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) педагогами підготовлено презентаційні матеріали, які розміщені за посиланням
https://docs.google.com/presentation/d/1QxUZ-O6DTqp_3X-Bzx849r00lPj6Wu7k/edit?usp=sharing&ouid=111225927503157601859&rtpof=true&sd=true
Проведено години спілкування на дану тематику з вихованцями гуртків КЗО “ОЕНЦДУМ”, головною метою вищезазначених заходів є пояснення ролі добровольців, вшанування їх мужності та героїзму, суверенітету і територіальної цілісності України, вшанування пам’яті загиблих героїв.
Добровольчі формування України - це воєнізовані формування, зформовані з громадян для захисту територій. До основних належить Українська Добровольча Армія (УДА), Добровольчий український корпус (ДУК), та понад 100 добровольчих формувань тероборони.
В Україні активно створюються жіночі добровольчі підрозділи, зокрема рота “Орден Сантьяго” для операторів БПЛА. Станом на березень 2026 року у Збройних Силах України служить понад 75 тисяч жінок, із яких 55 тисяч безпосередньо військовослужбовці. Переважна більшість із них – добровольці.
Наша готовність добровільно стати на захист України є вирішальною запорукою нашої перемоги. Українські добровольці – це символ звитяги, самопожертви та героїзму. Пам’ятаймо кожного захисника, шануймо тих, хто зараз захищає нас від ворога та пам’ятаймо тих, хто віддав життя за нашу волю та незалежність.
Підготував
Керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Кирило УМАНЦЕВ
День спільнодії на Дніпропетровщині
за участі представників комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”
17 березня 2026 року представники позашкільних закладів освіти Дніпропетровщини обговорили ініціативи з психологічної підтримки дітей та молоді у позашкільних закладах в межах реалізації Всекураїнської програми підтримки ментального здоровя “Ти як?”. Презентували свої досягнення та обмінювалися досвідом. Говорили про те, як у позашкіллі області втілюють всеукраїнську програму ментального здоров’я “Ти як?”, ініційовану першою леді Оленою Зеленською.
На зустріч зібралися заступник начальника Дніпропетровської ОВА Ірина Грицай, регіональна координаторка всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” Вікторія Назаренко та очільники закладів позашкільної освіти.
“Дніпропетровщина серед лідерів в розвитку сервісів з ментального здоров’я. Діти зараз також переживають. Кожен по-своєму. У цей непростий для нашої країни час ми маємо створити для них простір турботи. Один із таких – це позашкілля. Наразі в області працюють 132 таких заклади”, – зазначила Ірина Грицай.
Комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” представляли заступники директора Галина Крикун та Інна Майборода. Презентовано доповідь на тему “Природа як терапевтичний ресурс для підтримки ментального здоров’я дітей та дорослих ”. Доповідачка познайомила присутніх з напрямами роботи, які задіяні в закладі для підтримки ментального здоров’я учасників освітнього процесу, про підтримку педагогів області в межах профільних семінарів, про роботу обласного еколого-освітнього проєкту “Мобільний ЕкоЛенд” та співпрацю з закладами освіти області.
Детально розкриті напрями реалізації вищезазначеного проєкту. Особлива увага приділена методикам арттерапії, флоро- та ароматерапії, дихальним практикам та рухливим іграм, які мають ключове значення при роботі педагогів під час тривог, в укриттях та на території закладів освіти. Акценти зроблені на живому спілкуванні, прямій взаємодії між учасниками освітнього процесу.
Говорили і про підтримку соціально вразливих категорій населення та необхідність злагодженої роботи в цьому напрямі.
Експериментальна та творча робота є важливими елементами для підтримки ментального здоров’я дітей, саме тому навчання має розкривати ці важливі аспекти в повному обсязі. Досліди сприяють розвитку пізнавальних компетенцій і дозволяють відчути природу на дотик, знизивши рівень тривожності та кортизолу (гормону стресу).
Участь у творчих конкурсах позитивно впливає на стрессостійкість та реалізацію творчих здібностей дитини, що позитивно вливає на світосприйняття та адаптацію дитини у зовнішньому світі.
Дихальні вправи, рухливі ігри, години спілкування, створення поробок, спільні походи з батьками та викладачами – це не повний перелік практик у позашкільних закладах Дніпропетровщини. Адже, з початком повномасштабного вторгнення, ментальне здоров’я дітей потребує особливої уваги, підтримки та контролю. Підтримка ментального здоров’я наразі є пріорітеним напрямом для української освіти та суспільства, яка може бити реалізована не тільки в медичних закладах, а і в закладах освіти та культури.
Тримаймось і підтримуймо один одного.
З вдячністю силам оборони України.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1s6vxvvVazE6Kvg0MRNklxseUv-v0WDUA?usp=sharing
Підготувала
Заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
Інформація про проведення заходів
до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
26 лютого в Україні відзначають День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Саме в цей день у 2014 році в Сімферополі відбувся масовий мітинг. Він був організований Меджлісом кримськотатарського народу.
У 2026 році Україна відзначає 12-ту річницю спротиву, підкреслюючи, що боротьба за Крим є невід'ємною частиною визвольної війни проти російської агресії.
Педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) підготували інформаційні матеріали для вихованців з метою формування в учнівської молоді громадянської свідомості, патріотизму, розуміння важливості збереження територіальної цілісності України, а також поширення правдивої інформації про події 2014 року. Особлива увага приділялася ролі кримськотатарського народу у спротиві окупації та необхідності підтримки тих, хто продовжує боротьбу за права людини в Криму.
Підготовлено презентацію з інформаційними матеріалами: https://drive.google.com/file/d/1VXQdXIPwPudvdsV23jxqhGhBOlwBDeFP/view?usp=sharing
Підібрали документальний відеофільм “Мій Крим” на прикладі історій представників трьох корінних народів України — кримли, кримчаків та караїмів, ілюструє факти вкраденої росіянами у різні роки мультикультурності, як складової української ідентичності. Разом з героями фільму пройдіть шлях через роки забуття та геноциду, де відтворюється відважний дух спротиву, який допомагає корінним народам відроджувати свою культуру, зберігати свої традиції та знову і знову віднаходити своє місце у світі - https://www.youtube.com/watch?v=t4Vc3Lro4fw
Для вихованців гуртків розроблено вікторину “Дивовижні рослини та тварини Кримського півострова” https://forms.gle/VtYVtsUgE9b6dytP8 , з метою розширення знань дітей про різноманітність рослинного і тваринного світу Криму, формування екологічної свідомості, розвивання пізнавального інтересу до природи рідного краю.
Кримський півострів – це унікальний край з багатою історією, мальовничими горами, теплим морем і дивовижною природою.
Ми віримо, що Крим обов’язково повернеться. Бо правда, єдність і любов до своєї землі сильніші за будь-які випробування.
Крим – це Україна, і він завжди був, є і буде її невід’ємною частиною.
Підготувала
зав. відділу організаційно-масової роботи
КЗО“ОЕНЦДУМ” Надія ШПІТЬКО
