Меню

Документи

Обласний семінар еколого-природоохоронного напряму
на базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний
центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради


24 лютого 2021 року на базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО ”ОЕНЦДУМ”, директор Ю.Ф.Педан) через платформи ZOOM та Google Meet для методистів, завідувачів відділами та керівників гуртка екологічного та біологічного профілю закладів позашкільної освіти, вчителів природничих дисциплін закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти області був проведений обласний семінар еколого-природоохоронного напряму за темою “Сучасна модель організації дослідницько-природоохоронної діяльності в закладах освіти області”.


У семінарі, відповідно до електронної реєстрації, взяли участь 129 учасників освітнього процесу закладів освіти з об’єднаних територіальних громад:
- міських – Дніпровської, Верхньодніпровської, Вільногірської, Жовтоводської, Кам’янської, Апостолівської, Криворізької, Марганецької, Нікопольської, Покровської, Новомосковської, Перещепинської, Павлоградської, Тернівської, Першотравенської та Синельниківської;
- селищних – Новопокровської, Обухівської, Слобожанської, Солонянської, Криничанської, Софіївської, Томаківської, Губининської, Васильківської, Межівської, Покровської та Славгородської;
- сільських – Китайгородської, Могилівської, Чумаківської, Глеюватської, Гречаноподівської, Личківської, Богданівської, Вербківської, Дубовиківської та Зайцівської.


Семінар проводився з метою підвищення професійної компетентності педагогів в організації позашкільної екологічної освіти, поширення кращого досвіду роботи в галузі екологічного виховання, активізації участі дітей та молоді в проведенні практичної природоохоронної і екологічної діяльності.


Педан Юрій Федорович, директор КЗО “ОЕНЦДУМ”, відкрив семінар вітальним словом, ознайомив учасників з планом та звернув увагу на нові правила у проведенні атестації педагогічних працівників – щорічне підвищення кваліфікації на певну кількість годин і отримання сертифікатів.


З темою доповіді “Методичні особливості дослідження птахів за участю учнівської молоді” виступив Пономаренко Олександр Леонідович, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології біолого-екологічного факультету Дніпровського національного університету ім. О.Гончара. Він акцентував увагу на постановці досяжної мети та завдань, виборі виду, який легко ідентифікувати та просто спостерігати, дотриманню правил виконання методик, зборі всієї доступної інформації по досліджуваному об’єкту (фіксація мікростації (луки, край водойми, вибалок тощо), рослинність, зміна температур, тривалість світлової частини доби, опади тощо), використанню сторонніх джерел, а також презентації результатів.


Ніколаєнкова Ольга Віталіївна, керівник гуртка філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”, презентувала роботу по організації еколого-краєзнавчої стежини “Спадщина”, яка складалась з: визначення кількості локацій, складання картосхеми, опису природного та історико-краєзнавчого комплексу еколого-краєзнавчої стежки, розробки екскурсій для різних гуртків, поєднання національно-патріотичної, природоохоронної та еколого-дослідницької складової стежки, отримання офіційного документа, який дає юридичне право на її організацію. Біла Катерина, вихованка гуртка “Юні лісівники”, співавтор проекту, провела для учасників семінару віртуальну екскурсію еколого-краєзнавчою стежкою.


Григор’єв Денис Валентинович, завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвів підсумки участі закладів освіти області в масових заходах екологічного та природоохоронного спрямування на обласному і всеукраїнському рівні за 2020 рік, ознайомив учасників семінару зі структурою, наповненням та матеріалами сайтів dneprunnat.dp.ua та nenc.gov.ua (положення та умови проведення заходів, організаційні листи, підсумкові накази з оцінками та рекомендаціями від журі, інформаційні повідомлення), вимогами до оформлення та надсилання звітних матеріалів, загальними рекомендаціями від журі по підготовці звітних матеріалів, провів анкетування учасників, а також представив циклограму надання звітних матеріалів у 2021 році.


Про вивчення і збереження природно-заповідного фонду в сучасних реаліях доповів Манюк Вадим Володимирович, кандидат біологічних наук, доцент кафедри географії історичного факультету Дніпровського національного університету. Він представив динаміку зміни кількості об’єктів природно-заповідного фонду і їх площу з 1983 по 2020 роки по області, карту заповіданих територій Дніпропетровщини, перспективні ділянки для заповідання; ознайомив з екологічними коридорами; пояснив відмінність смарагдової мережі Європи від екомережі України; представив приклади злочинів влади проти природи, які порушують багато біотопів; запропонував використовувати різні рівні досліджень: споглядання, спостереження, опис, стеження, вимірювання, порівняння, експеримент, спадковість; а також практично показав як працювати з науковими джерелами і ресурсами на яких можна отримати допомогу у визначенні видової назви рослин і тварин.


Майборода Інна Олександрівна, заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”, розглянула загальні технічні питання щодо проведення організаційно-масових та методичних заходів за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти (підготовка та відправлення звітних матеріалів, терміни надання, правила оформлення робіт відповідально до умов проведення тощо).


Учасникам семінару було запропоновано пройти анкетування для отримання сертифікату. В анкету були включені питання по темам доповідей. Список педагогічних працівників, які отримають сертифікати, буде затверджений наказом КЗО “ОЕНЦДУМ”.


Матеріали доповідачів розміщені за посиланням https://drive.google.com/drive/folders/1TC_ePRvq3Nyn7l2Ve3TsSFd4jbWKu2p2?usp=sharing


Фотографії додаються – https://drive.google.com/drive/folders/1ZL0tVScih0a7hIUQC37vwPAdDI-QDGhS?usp=sharing


Григор’єв Д.В., завідувач відділу біології

та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”