Документи
Інформація про обласний конкурс
“Новорічна композиція”
Щорічно у грудні на теренах Дніпропетровщини комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор Юрій ПЕДАН) (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) проводиться обласний конкурс “Новорічна композиція” (далі – Конкурс), метою якого є формування у дітей та молоді екологічної свідомості, бережливого ставлення до природи, розвитку творчих компетенцій.
Конкурс проводиться за номінаціями:
- Стилізована ялинка;
- Новорічна композиція;
- Новорічний вінок.
Цьогоріч на Конкурс надіслано більше 500 робіт з майже 60 громад області, вік учасників від 6 до 18 років; це і вихованці закладів дошкільної освіти, закладів загальної середньої освіти, закладів позашкільної освіти та професійно технічних навчальних закладів, закладів освіти Дніпропетровської обласної ради.
Найбільша кількість робіт представлено в номінації “Новорічна композиція”, вони дуже різноманітні та яскраві. Букети, картини, казкові будиночки, гноми, ліхтарики, різноманітні іграшки, підсвічники дивують красою та унікальністю.
В номінації “Стилізована ялинка” представлено живі та штучні ялинки з різноманітних матеріалів: яєчні лотки, пластикових та кронен пробок для скляних пляшок, тканина, новорічна мішура, папір, форміан, солома, гілки, шишки та інший природний матеріал. Різноманітність форм, розмірів та кольорів зачаровує око.
Найкращі композиції, за оцінкою журі, надіслано на Всеукраїнський конкурс “Новорічна композиція”, де будуть представляти Дніпропетровську область.
В Департаменті освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації розгорнуто виставку кращих робіт. Тут розміщено близько 100 найкращих робіт учасників конкурсу. Фото з виставки можна переглянути за посиланням https://drive.google.com/drive/folders/1JGzFhRietErBhDT_to8g9guFYOeAK7GL
Відеоматеріал представлених робіт можна переглянути за посиланням
https://youtu.be/gVgossplR-M
Дякуємо всім учасникам за наполегливість, креативність та незламність. Дякуємо Збройним силам України та Силам протиповітряної оборони за можливість жити у вільній країні.
Підготувала
заст. директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
Вітаємо переможців Дніпропетровщини
“Всеукраїнського біологічного форуму учнівської
та студентської молоді “Дотик природи 2024”
Наприкінці листопада 2024 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді провів фінальний етап “Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді “Дотик природи 2024” (далі - Форум).
Учасниками заходу стали учні закладів загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти, студенти закладів вищої освіти з 18 регіонів України та м. Києва. Захист проєктів проходив в 13 категоріях: астрономія, ботаніка, екологія та проблеми довкілля, енергозберігаючі технології, зоологія, мікробіологія, біохімія, науки про Землю (географія, геологія), охорона здоров’я, психологія і поведінка людини, фізика, фізіологія людини, хімія.
Організатором участі учнівської делегації від Дніпропетровської області у фінальному етапі Форуму виступив комунальній заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор Юрій Педан). Для участі було запрошено 38 здобувачів освіти закладів загальної середньої, позашкільної та вищої освіти Дніпропетровщини з міських рад: Дніпровської, Криворізької, Кам’янської, Марганецької, Нікопольської та селищних об’єднаних територіальних громад Межівської, Обухівської, Солонянської, Слобожанської та Юр’ївської.
Всі учасники Конкурсу показали високий рівень підготовки і захисту своїх наукових проєктів і 20 учнів посіли призові місця.
Найкращі результати продемонстрували здобувачі освіти з Дніпровської, Криворізької, Марганецької міських громад, Обухівської, Слобожанської і Юр’ївської селищних рад. Четверо учнів вибороли І місце і були нагороджені дипломами І ступеня Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, а саме:
- Циганок Богдан Владиславович, учень 11 класу Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею Дніпровської міської ради, вихованець Природничої школи учнівської молоді КЗО “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” з науково-дослідницьким проєктом “Полімерні композити для вузлів тертя вітрогенераторів” (в категорії “фізика”);
- Чумаков Ігор Олександрович, учень 11 класу Дніпровського наукового хімікоекологічного ліцею Дніпровської міської ради, вихованець Природничої школи учнівської молоді КЗО “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” з науково-дослідницьким проєктом “Напівкласичний опис бозонної системи в ранньому Всесвіті” (в категорії“ фізика”);
- Грудницька Аріна Андріївна, учениця 10 класу Криворізького ліцею №123Криворізької міської ради з науково-дослідницьким проєктом “Різноманітність наземнихмолюсків” (в категорії “зоологія”);
- Паламар Олександра Валентинівна, учениця 10 класу Криворізького Центрально-Міського ліцею Криворізької міської ради Дніпропетровської області, вихованка гуртка“Ойкумена” МАН учнівської молоді з науково дослідницьким проєктом “Вплив інтенсивності випромінювання та освітленості на тривалість фотолюмінесценції в композитних люмінесцентних матеріалах,”(в категорії “енергозберігаючі технології”).
Дякуємо всім учасникам за наполегливість та витривалість у такий нелегкий час.
Пишаємось нашими переможцями.
Методист з наукової роботи
КЗО “Обласний еколого-натуралістичний центр
дітей та учнівської молоді” Тетяна КОНДРАТЬЄВА
В Дніпропетровській області проведено обласний етап
Всеукраїнського природоохоронного конкурсу
“Горобець хатній – Птах року 2024”
У жовтні – листопаді поточного року з метою вивчення біологічних особливостей птахів виду Горобець хатній (Passer domesticus), проведення моніторингу чисельності виду на певній території, формування в учнів переконань, моральних принципів та активної життєвої позиції в галузі охорони птахів комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) було проведено обласний етап Всеукраїнського природоохоронного конкурсу “Горобець хатній – Птах року 2024” (далі – Конкурс).
В цьому році цей захід став одним з наймасовіших за кількістю учасників. Усього на розгляд журі Конкурсу було надіслано 303 звітних матеріалів від індивідуальних та колективних учасників з 44 територіальних громад області, а також з КЗО “ОЕНЦДУМ” та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”.
Конкурс проводився серед:
робіт з еколого-просвітницької діяльності (33 учасника);
робіт з дослідницько-пропагандистської та практичної екологічної діяльності (32 учасника);
творчих робіт (202 учасника);
робіт за декількома напрямками (36 учасників).
На місцях юні орнітологи продемонстрували неабияку творчість та інтерес до вивчення горобця хатнього.
Вони створювали різноманітні навчальні матеріали, такі як яскраві листівки, пізнавальні лепбуки, інформативні плакати, захопливі усні журнали, мультимедійні презентації та навіть короткометражні відеоролики, в яких доступно відобразили біологічні особливості цього звичайного, але такого цікавого птаха. Ці матеріали не лише використовувалися під час проведення занять, а й активно розповсюджувались у соціальних мережах.
Крім того, юні дослідники брали активну участь у різноманітних конкурсах на кращий малюнок, поробку, вірш, казку, оповідання та фотографію, тощо.
Не обмежуючись творчими проєктами, юні орнітологи систематично проводили моніторингові та фенологічні спостереження за птахами у природному середовищі, збираючи дані про їхню поведінку, харчування та розмноження. Свої дослідження вони представили у вигляді опису, щоденників, анкет, таблиць, інфографіки, фото та відеоматеріалів.
У період дистанційного навчання юні орнітологи також проявили себе як активні учасники освітнього процесу. Вони брали участь у підготовці та проведенні онлайн-занять, ділячись своїми знаннями та досвідом з однолітками. Завдяки їхній ініціативі, дистанційне навчання стало ще більш цікавим та продуктивним.
За підсумками роботи журі Конкурсу було визначено 138 переможців. 62 роботи переможців (І та ІІ місця) обласного етапу були направлені до Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України для участі у фінальному етапі Всеукраїнського природоохоронного конкурсу “Горобець хатній – Птах року 2024”.
Приклади деяких робіт переможців за посиланням:
https://youtu.be/eu1BdQP421w
Підготував:
завідувач відділу
біології та екології
КЗО “ОЕНЦДУМ”
Денис ГРИГОР’ЄВ
Загальна характеристика закладу позашкільної освіти
Інформація про заклад позашкільної освіти, цілі на поточний рік
Комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської області (далі - КЗО “ОЕНЦДУМ”) є закладом позашкільної еколого-натуралістичної освіти.
Форма власності КЗО “ОЕНЦДУМ” є комунальною.
В 2024 році діяльність установи відповідно до сучасних освітніх вимог та суспільних викликів під час дії воєнного стану була спрямована на реалізацію важливих завдань, серед яких:
- координація та забезпечення розвитку позашкільної еколого-натуралістичної роботи в закладах освіти області;
- розвиток соціального партнерства та організація співпраці з об’єднаними територіальними громадами області;
- організація і проведення семінарської діяльності для різних категорій педагогічних працівників закладів освіти області;
- організація освітнього процесу в гуртках різного вікового рівня з урахуванням дистанційної та змішаної форм навчання;
- реалізація міжобласного проєкту “Дружній простір позашкільної освіти дітям війни”;
- організація діяльності обласної Природничої школи учнівської молоді;
- вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду в галузі позашкільної екологічної освіти і виховання;
- використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі, розвиток дистанційних методів навчання;
- реалізація обласного Плану заходів з розвитку продовольчої програми;
- підтримка діяльності філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”.
Тип закладу
Кількість здобувачів освіти
В поточному році в КЗО “ОЕНЦДУМ” діяло 67 гуртків, які охоплювали 801 вихованця, зокрема за віковими рівнями:
- дошкільного віку – 4 гуртки/51 вихованець;
- початкового рівня – 14 гуртки/168 вихованців;
- основного рівня – 36 гуртків/440 вихованців;
- вищого рівня – 13 гуртків/142 вихованців.
Творчі учнівські об’єднання працювали за профілями:
- біологічний – 22 гуртки/256 вихованців;
- екологічний – 14 гуртків/170 вихованців;
- аграрний – 8 гуртків/99 вихованців;
- соціально-реабілітаційний – 7 гуртків/84 вихованця;
- оздоровчий – 1 гурток/12 вихованців;
- квітково-декоративний – 9 гуртків/108 вихованців;
- інші – 1 гурток/12 вихованців.
В профільній філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” працювало 16 гуртків з охопленням 230 вихованців, зокрема за віковими категоріями:
- початкового рівня – 6 гуртки/90 вихованців;
- основного рівня – 10 гуртків/140 вихованців,
Основні профілі діяльності гуртків:
- біологічний – 4 гуртки/60 вихованців;
- екологічний – 4 гуртки/60 вихованців;
- народознавчий – 2 гуртки/20 вихованців;
- національно-патріотичний – 6 гуртків/80 вихованців.
Кількість педагогічних працівників
КЗО “ОЕНЦДУМ” в 2024 році працювало 17 основних працівників (директор, 2 заступника директора, 2 завідувачі відділів, 2 методиста та 10 керівників гуртка) та 12 сумісників (керівники гуртка).
Організацію освітнього та методичного процесу в філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” здійснюють 6 працівників, з них 4 – основні співробітники (завідувач філії та керівники гуртка), 2 - сумісники (методист та керівник гуртка).
Напрями роботи закладу під час воєнного стану в Україні
Оцінка значення закладу ПО для місцевої громади та учасників освітнього процесу
Основні досягнення та виклики, з якими стикалися в поточному році
Координаційно-методична робота
Мережа профільних ЗПО
В 2024 році профільна мережа закладів позашкільної освіти області налічувала 9 установ: 1 – обласний, 6 - у міських громадах: Кам’янській, Криворізькій, Нікопольській, Марганецькій, Павлоградській, 1 - в Обухівській селищній раді та філія КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”, яка з 2018 року працює на базі Могилівської сільської ради Дніпровського району.
Філія здійснює організаційно-координаційну функцію щодо розвитку природоохоронного, дослідницько-експериментального, національно-патріотичного, соціально-реабілітаційного напрямів роботи в трьох громадах району, залучаючи до цієї роботи здобувачів освіти різних вікових рівнів.
В трьох ОТГ області на базі комплексних ЗПО діють еколого-натуралістичні профільні відділи, а саме в:
КНЗ “Криничанський центр учнівської молоді” Криничанської селищної ради;
КПНЗ “Міська станція юних техніків” Дніпровської міської ради;
КПНЗ “Центр дитячої та юнацької творчості “Гармонія” Криворізької міської ради.
Навчально-методичне забезпечення змісту позашкільної освіти. Видавнича діяльність
В 2024 році для подальшого використання в освітньому процесі КЗО “ОЕНЦДУМ” були адаптовані 6 навчальних програм з позашкільної еколого-натуралістичної освіти “Дитина і охорона довкілля”, “Соломоплетіння”, “Екологія”, “Юні охоронці природи”, “Писанкарство”, “Рослинництво”, а також педагогами КЗО “ОЕНЦДУМ” була розроблена нова програма “Юний ветеринар”, яка була представлена в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу “Джерело творчості”, де посіла І місце.
В поточному році КЗО “ОЕНЦДУМ” з метою узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду в галузі позашкільної екологічної освіти і виховання був виданий навчально-методичний посібник серії “Еколого-натуралістичний вісник Придніпров’я” (випуск №40) за темою “Науково-дослідницька еколого-натуралістична діяльність:актуальні теми та напрями” (на допомогу слухачам обласної Природничої школи учнівської молоді). Примірники даного видання будуть розповсюджені серед педагогічного та учнівського активу області для використання в роботі.
Науково-методична робота з педагогічним кадрами
За звітний період КЗО “ОЕНЦДУМ” було організовано і проведено декілька методичних заходів: профільних семінарів, практикумів, нарад для різних категорій педагогічних працівників.
Для директорів профільних ЗПО були проведені:
- семінар “Позашкільна екологічна освіта 2024: сучасні виклики та рішення” (лютий). координаційні наради: по питанням підготовки до проведення Всеукраїнської педагогічної майстерні “STEM-світ інноваційних можливостей: досвід роботи закладів позашкільної освіти Дніпропетровщини” (березень) та святкування 100 річниці екологічної, біологічної та агрономічної позашкільної освіти (травень),
В березні 2024 року вперше в області з метою підвищення професійної компетентності педагогів в галузі організації роботи за STEM технологіями КЗО “ОЕНЦДУМ” провів змістовний методичний захід – авторську педагогічну майстерню “STEM – світ інноваційних можливостей: досвід роботи закладів позашкільної освіти Дніпропетровщини”.
До участі в заході долучилися понад 180 педагогів закладів освіти з різних куточків України та країн ближнього зарубіжжя (Болгарія, Польща).
В якості доповідачів в заході взяли участь представники Дніпропетровської обласної ради, департаменту освіти і науки облдержадміністрації, комунального закладу вищої освіти “Дніпровська академія неперервної освіти” ДОР”, закладів освіти Дніпровської, Криворізької громад та КЗО “ОЕНЦДУМ”, які висвітлили досвід роботи з впровадження STEM технологій і проєктів в освітньому просторі області.
Також для методистів, керівників гуртка ЗПО, педагогів закладів загальної середньої освіти об’єднаних територіальних громад:
- семінар “Розвиток екологічних компетенцій здобувачів освіти за допомогою сучасних ІТ-технологій, систем онлайн навчання та інших інструментів дистанційної роботи” (лютий);
- семінар “Використання технології органічного землеробства в роботі профільних творчих учнівських об’єднань” (березень);
- круглий стіл з питань якісної підготовки виступу колективів екологічної освіти (листопад);
- семінар-практикум “Шляхи формування інтелектуального потенціалу здобувачів освіти в умовах освітнього простору в закладах позашкільної освіти під час сучасних суспільних викликів” (грудень).
Популяризація еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти
З метою висвітлення поточної інформації щодо проведення організаційно-масових та методичних заходів за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти (анонсів, листів, наказів, циклограм, звітів), презентацій робіт переможців обласного та всеукраїнського рівня, авторських педагогічних матеріалів в освітньому просторі області плідно працює сайт КЗО “ОЕНЦДУМ” (Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.). Протягом року на сайті було розміщено понад 3 600 матеріалів, з якими ознайомлювалися майже 8 000 відвідувачів.
Інформаційні звітні матеріали про проведення виховних годин, конкурсів, майстер-класів, суспільно-корисних та практичних заходів протягом року надсилалися та розміщувалися також на сайтах ДОР, ДОН та НЕНЦ.
Для широкого доступу в соціальній мережі Facebook відкрита офіційна сторінка КЗО “ОЕНЦДУМ”, де розміщується інформація про творчі здобутки вихованців і педагогів, матеріали з досвіду роботи за різними напрямами діяльності, корисні посилання, розроблені авторські майстер-класи, вікторини, відеоматеріали тощо.
Співпраця з місцевою владою: участь у міських програмах розвитку, підтримка освітніх ініціатив.
Партнерські відносини з іншими закладами: обміни з іншими освітніми та культурними установами, співпраця з громадськими організаціями. Проєктна діяльність, результативність. Взаємодія з батьками.
Освітня діяльність
Кількість профільних ТУО
В 2024/2025 навчальному році в закладах освіти Дніпропетровської області працює розгалужена мережа творчих учнівських об’єднань за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти.
Найбільша їх кількість (266 гуртків/3604 вихованці) діє в еколого-натуралістичних ЗПО за основними профільними напрямами:
- біологічний – 76 гуртків/976 вихованців;
- екологічний – 63 гуртки/915 вихованців;
- аграрний – 24 гуртки/301 вихованець;
- народознавчий – 12 гуртків/153 вихованці;
- національно-патріотичний – 7 гуртків/90 вихованців;
- соціально-реабілітаційний – 25 гуртків/329 вихованців;
- оздоровчий – 5 гуртків/ 62 вихованці;
- квітково-декоративний – 19 гуртків/263 вихованці;
- інші – 34 гуртки/417 вихованців.
За віковими рівнями гуртки розподілялися наступним чином:
- дошкільного віку – 12 гуртків/172 вихованці;
- початкового рівня – 84 гуртки/1194 вихованці;
- основного рівня – 132 гуртків/1800 вихованців;
- вищого рівня – 38 гуртків/438 вихованців.
На базі закладів загальної середньої освіти 11 ОТГ області (за винятком тих громад, на базі яких працюють профільні ЗПО), діють від 1 до 9 гуртків еколого-натуралістичного напряму. Всього в закладах загальної середньої освіти територіальних громад області працює 27 гуртків, які охоплювали 392 вихованці.
На базі 13 комплексних ЗПО області працюють 76 еколого-натуралістичних творчих учнівських об’єднань з охопленням 1084 вихованці.
Всього в закладах освіти області за звітний період діяло 369 еколого-натуралістичних творчих учнівських об’єднань, в яких навчалися 5 080 вихованців.
Моделі освітнього процесу
В профільних ЗПО області освітній процес відбувався здебільшого в змішаному чи дистанційному форматі, в КЗ “Міський ЕНЦДУМ Марганецької міської ради Дніпропетровської області” та КЗ “Нікопольський міський ЕНЦ” Нікопольської міської ради, які знаходяться на межі ведення бойових дій, - тільки в дистанційному.
Для організації освітнього процесу у військових реаліях педагоги ЗПО створювали інтерактивні методичні посібники, віртуальні заняття та екскурсії, он-лайн практикуми, майстер класи, інтерактивні вікторини та ігри, які розміщували на різноманітних освітніх платформах, у месенджерах, на сайтах закладів, в групах та сторінках у соцмережах, що дозволяло залучати дітей всіх вікових рівнів до продуктивної еколого-натуралістичної роботи в дистанційному форматі у позакласний та позаурочний час.
Діяльність обласної Природничої школи учнівської молоді
В області впродовж багатьох років діє налагоджена система з виявлення та підтримки талановитих та обдарованих дітей, залучення їх до науково-дослідницької та організаційно-масової роботи, яка реалізується через діяльність обласної Природничої школи учнівської молоді (далі – Школа) за 8 профільними секціями: екології, біології, хімії, аграрних наук, ветеринарії і зоотехнії, сучасних біотехнологій, флористики та зеленої архітектури, психології та соціології.
В 2024 році освітній процес в Школі здійснювався у тісній співпраці з науковцями провідних закладів вищої освіти, з якими КЗО “ОЕНЦДУМ” працює на договірній основі.
Для учнів Школи були проведені весняна і осіння сесії, під час яких здобувачам освіти пропонувалися лекції, практичні заняття, майстер-класи відповідно до профілю, надавалися індивідуальні консультації щодо підготовки науково-дослідницьких робіт та оформлення наукових досліджень.
Наприкінці навчального року для слухачів Школи був проведений обласний (заочний) конкурс-захист науково-дослідницьких робіт, в якому взяли участь 64 здобувача освіти закладів освіти 15 громад. 45 випускників Школи отримали свідоцтва про позашкільну освіту.
Діяльність Дитячого парламенту
Організаційно-масова робота
Результати освітнього процесу
Протягом року КЗО “ОЕНЦДУМ” активно залучав заклади загальної середньої та позашкільної освіти ОТГ області до участі в організаційно-масовій діяльності за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти. Були проведені 22 організаційно-масових заходи обласного рівня. Свої досягнення в конкурсах за еколого-природоохоронним, біологічним, квітково-декоративним, аграрним, декоративно-прикладним напрямами представили 3 120 (в минулому році 2 711) індивідуальних та колективних учасників, переможцями стали 1 403 (в минулому році 1 176).
Здобувачі освіти змістовно представили область і в 44 заходах організаційно-масових заходах всеукраїнського рівні. В них взяли участь 1 392 індивідуальних та колективних учасників, 756 стали переможцями.
Організація роботи з дітьми-переселенцями. Волонтерська діяльність
В надскладних умовах прифронтової області, якою стала Дніпропетровщина, заклади освіти, зокрема профільні ЗПО, продовжували активно працювати, приділяючи значну увагу вихованню, розвитку творчих здібностей дітей та учнівської молоді, забезпечуючи їх змістовне дозвілля та психологічну підтримку. Вони ефективно займалися громадянським вихованням дітей та молоді, організовуючи національно-патріотичні, еколого-патріотичні заходи, благодійні, волонтерські акції тощо.
Ще на першому році війни КЗО “ОЕНЦДУМ” започаткував проведення на своїй базі міжобласного проєкту “Дружній простір позашкільної освіти дітям війни”, який з того часу проводиться на постійній основі.
У 2024 році в рамках проєкту, спрямованого на дітей різних вікових та соціальних категорій та їх батьків, зокрема внутрішньо переміщених родин, педагоги закладу продовжували проводити ознайомлюючі тематичні екскурсії “Подорож в країну Юннатію”, в ході яких учасники мають можливість безпосередньо спілкуватись з природою, брати участь у сеансах анімалотерапії, сільванотерапії, гарденотерапії, майстер-класах, вікторинах. Всього за звітний період було проведено майже 50 екскурсій.
Заходи з національно-патріотичного виховання
Впродовж року педагогами КЗО “ОЕНЦДУМ” були розроблені і проведені понад 30 виховних заходів національно-патріотичної тематики, матеріали яких розміщені на сайті закладу для загального ознайомлення.
Колективи ЗПО області також активно долучились до волонтерського руху, а також до надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. Серед основних видів волонтерської діяльності:
- збір речей для воїнів ЗСУ;
- збір одягу, дитячого харчування родинам переселенців;
- плетіння маскувальних сіток, збір скляної тари для консервів, виготовлення окопних свічок;
- пошиття амуніції для захисників, медичних сумок, прапорів, турнікетів, кольорових нарукавників, в’язання шкарпеток та інш.
Науково-дослідницька, природоохоронна, проєктна робота
Робота учнівських лісництв
У 2024 році в області за статистикою 10 учнівських лісництв, за якими було закріплено 746 га. Активно з них в цьому році працювало 4 лісництва. У зв’язку з введенням воєнного стану виходи в лісові масиви були заборонені, тому вони працювали на території парків, скверів, закладів освіти, якщо була можливість – то на території розсадників лісництв, в небезпечний для дітей час. В учнівських лісництвах отримували знання по основам лісознавства і навчались сучасним технологіям вирощування деревних та чагарникових культур майже 600 учнів, які проводили багато корисних практичних справ та брали участь в тематичних організаційно-масових заходах.
Робота учнівських виробничих бригад (об’єднань)
В області працювало до 20 учнівських виробничих бригад (об’єднань) за різними напрямками: овочівництво, рослинництво, садівництво, квітникарство. Як правило, аграрно-трудові об’єднання організують свою роботу на шкільних навчально-дослідницьких земельних ділянках, приватних садах, розсадниках, родинних та інших господарствах. Під час роботи діти отримують економічні та екологічні знання, вчаться використовувати їх на практиці. В системі трудового виховання широко використовуються землеробські традиції українського народу: календар, обряди, свята, звичаї.
Робота на навчально-дослідних земельних ділянках
В 280 закладах освіти області за статистичними даними налічуються НДЗД, інші заклади мають різноманітні клумби, плодові та декоративні дерева, кущі. Робота на НДЗД була ускладнена посушливим літом, особливо в південних регіонах області, обмеженням водопостачання, відсутністю малогабаритної техніки, дистанційною формою навчання. В профільних закладах позашкільної освіти основні роботи по догляду за рослинами і тваринами стали переважно зоною діяльності педпрацівників.
Кількість НДЗД в профільних ЗПО не зменшилась.
Протягом року здобувачі освіти випробували різні сорти та гібриди овочевих, польових, плодових культур, вивчали вплив мікродобрив, на основі халатів, строки посіву насіння, вплив обробки насіння стимуляторами росту, біогуматом, вплив мульчування ґрунту різними матеріалами на ріст, розвиток та врожайність, живцювали чагарники, багаторічні квіти, доглядали за садами та виноградниками,висаджували дерева та кущі, збирали насіння овочів та квітів, вирощували мікрозелень на підвіконні тощо.
Робочі теплиці або оранжереї серед ЗПО області мають:
КЗО “ОЕНЦДУМ”, КЗ “ЦЕНТУМ” Обухівської селищної ради, КПНЗ “СЮН Тернівського району” (весняно-літній період) та КПНЗ “СЮН Покровського району” (на веранді) Криворізької міської ради.
Всі профільні ЗПО мають навчально-дослідні тваринницькі комплекси, які включають міні-кролеферми, міні-птахоферми або куточки живої природи та акваріумні комплекси, які є базами для проведення лабораторних занять, практичних спостережень, для підготовки та написання науково-дослідницьких робіт юними тваринниками, птахівниками, ветеринарами, зоологами. Юні дослідники, в небезпечний час, приходили до своїх улюбленців, доглядали їх, спостерігали за розвитком, вивчали умови утримання, раціони годівлі птахів та гризунів, займалися розведенням тварин та доглядом за молодняком.
Практична природоохоронна робота
Введення воєнного стану в Україні через повномасштабну агресію російської Федерації ускладнило проведення екологічних досліджень та природоохоронних заходів на території області. Через мінну небезпеку відвідування лісів, прибережних зон та інших природних територій, де юні екологи зазвичай проводять моніторингові спостереження та дослідження довкілля, а також практичні природоохоронні дії, було заборонено.
Не дивлячись на це, впродовж року КЗО “ОЕНЦДУМ” в заочному режимі були проведені 13 обласних організаційно-масових заходів еколого-біологічного та природоохоронного напряму із залученням учасників освітнього процесу закладів освіти області з понад 60 об’єднаних територіальних громад. В них взяли участь майже 2 200 (2202) колективних та індивідуальних учасників, з них понад 900 (903) стали переможцями.
Найбільше звітних матеріалів було надано на обласні етапи всеукраїнських конкурсів:
- фотоаматорів “Моя країна – Україна” – 541 учасник;
- юнацького фестивалю “В об’єктиві натураліста – 2024” – 376 учасників;
- дитячого малюнка “Зоологічна галерея” – 338 учасників;
- “Горобець хатній – Птах року 2024” – 303 учасника;
- “День зустрічі птахів” – 220 учасників.
В поточному році здобувачі освіти закладів освіти області мають також гарні здобутки за еколого-біологічним та природоохоронним напрямом на всеукраїнському рівні: 529 індивідуальних та колективних учасників, з них 233 переможців у 26 заходах (роботи направлено з 45 об’єднаних територіальних громад). Найбільш масово здобувачі освіти Дніпропетровської області взяли участь у наступних всеукраїнських заходах:
- турнірі юних біологів “Neobio” – 73 учасника;
- конкурсі “Горобець хатній – Птах року 2024” – 62 учасника;
- олімпіаді випускного шкільного дослідництва (учнівських дослідницьких проєктів) – 42 учасника;
- конкурсі “День зустрічі птахів” – 41 учасник;
- турнірі юних хіміків імені В.В. Скопенка – 40 учасників.
Розвиток продовольчої програми
У 2022 році, за рекомендацією НЕНЦ, в Дніпропетровській області було розроблено план заходів з розвитку продовольчої програми на 2022-2025 роки по різних галузях: рослинництво, овочівництво, садівництво та ін.
На виконання програми в поточному році в КЗО “ОЕНЦДУМ” були проведені різноманітні заходи по вирощуванню сільськогосподарських культур та розведенню декоративної птиці та кролів.
З овочевого відділку НДЗД КЗО “ОЕНЦДУМ” було зібрано понад 1000 кг кабачків, моркви, столового та кормового буряку, гарбузів та батату, за рахунок отриманого врожаю продовжувалося утримання мешканців куточку живої природи закладу та Донецького обласного ЕНЦ, який вимушено переїхав із зони активних бойових дій.
До реалізації програми долучилися також колективи КПНЗ “ЦЕНТУМ” Обухівської селищної ради, КЗПО “Станція юних натуралістів Покровського району” Криворізької міської ради, КЗПО “Еколого-натуралістичний центр” Павлоградської міської ради та КЗ “Дитячий екологічний центр” Кам’янської міської ради.
Фінансова діяльність закладу
Бюджет закладу: основні джерела фінансування (місцевий бюджет, позабюджетні кошти, благодійні внески).
Позабюджетні надходження: спонсорська допомога, доходи від платних послуг.
Аналіз проблем та перспективи розвитку:
Основні проблеми закладу: фінансування, кадровий дефіцит, необхідність модернізації приміщень чи обладнання, інше.
Плани на наступний рік: розвиток нових програм, покращення матеріально-технічної бази, розширення кількості учнів/вихованців, інше.
Перспективи розвитку: нові напрями діяльності, участь у національних та міжнародних проектах, інше.
Матеріально-технічне забезпечення
Будівлі та приміщення: стан будівель і приміщень, проведені ремонти та оновлення (протягом звітного періоду).
Наявність бомбосховищ/укриття.
Чи постраждав заклад (и) ПОв результаті військових дій в Україні
Матеріально-технічна база.
Сучасні технології: використання ШІ, інтернет-ресурсів для навчання та комунікації.
Висновки
Оцінка результатів діяльності закладу позашкільної освіти за рік.
Загальні підсумки та досягнення.
Основні завдання на 2025 р.
В Дніпропетровський області проведений
обласний ceмінар-практикум по роботі з творчо обдарованою молоддю
11 грудня 2024 року на базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Педан Ю.Ф.) був проведений семінар-практикум за темою “Шляхи формування інтелектуального потенціалу здобувачів освіти в умовах освітнього простору в закладах позашкільної освіти під час сучасних суспільних викликів”.
Враховуючи рекомендації щодо діяльності закладів освіти в умовах правового режиму воєнного стану в Україні, з метою забезпечення безпеки учасників освітнього процесу, захід було проведено у дистанційному форматі. Учасниками стали понад 60 педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійно-технічної і позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму, представники об’єднаних територіальних громад, відповідальні за роботу з творчо обдарованою молоддю з регіонів області.
З вітальним словом до учасників семінару звернулася Майборода І.О., заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”. Вона наголосила у своєму виступі, що метою позашкільної освіти відповідно до сучасних суспільних викликів є створення психолого-педагогічних умов для повноцінного творчого, інтелектуального, духовного розвитку особистості, підвищення її мотивації до пізнання і творчості; задоволення освітніх потреб на основі її залучення до творчої діяльності, зокрема пошукової, науково- дослідницької та експериментальної. На вимогу часу всім педагогам треба прикласти максимальних зусиль до того, щоб талановита молодь залишалася в країні для розбудови нашої незалежної, мирної України.
У теоретичному модулі семінару до уваги учасників була представлена презентація по темі “Розвиток інтелекту-одна з ключових складових успіху в навчанні та професійному самовизначенні здобувачів освіти в сучасному освітньому просторі”, яку показала Мізін В.В., викладач кафедри фізіології та спортивної медицини Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту.
Дуже актуальним до викликів сьогодення був виступ Безрук К.О., доктора філософії, заступниці директора позашкільного навчального закладу “Центр військово-патріотичного та спортивного виховання молоді “Десантник” Київської міської ради, де вона розкрила методи формування життєстійкості здобувачів освіти в умовах сучасних викликів. Вона зазначила, що в умовах війни позашкільна освіта виконує надзвичайно важливу роль психологічної підтримки, допомагаючи дітям адаптуватися, розвиватися ти мріяти про майбутнє.
Оволодіння здобувачами освіти сучасними методиками та формами організації й проведення самостійних досліджень в галузі загальної біології презентувала Хоменко О.М., доцент кафедри загальної біології і фізіології Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. Вона рекомендувала тематики науково- дослідницьких робіт для учнів, за якими працюють кафедри еколого- біологічного факультету ДНУ ім. Олеся Гончара. Увага присутніх була сконцентрована на методах, які необхідні для роботи при створені науково- дослідницьких робіт і проєктів учнями закладів освіти в науковій діяльності.
В практичному модулі семінару учасникам був представлений виступ “Сучасні STEM- технології у процесі вивчення предметів природничого спрямування, організація наукових та лабораторних досліджень”, який змістовно на високому професійному педагогічному рівні озвучив Качалов І.А., директор Покровського ліцею Криворізької міської ради.
Приклад незламності та стійкості в роботі продемонструвала Панченко С.В., заступник директора комунального закладу “Марганецький еколого- натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”. В своєму виступі за темою “Науково-дослідницька діяльність здобувачів освіти та участь у Всеукраїнських науково-дослідницьких конкурсах та проєктах” вона розповіла, що не дивлячись на постійні обстріли ворожої артилерії, під якими постійно знаходиться Марганецька територіальна громада, в закладі проводиться потужна науково-дослідницька діяльність з учнями і підсумок цієї роботи - перемога вихованців у Всеукраїнських науково-дослідницьких конкурсах і кращі досягнення серед закладів еколого- природничого напряму в області.
Крикун Г.В., заступник директора та Кондратьєва Т.В., методист КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвели підсумки даного заходу по організації роботи з творчо обдарованою молоддю в системі закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напрямку і презентували організаційно-функціональну модель діяльності обласної Природничої школи учнівської молоді і проведення навчання в дистанційному форматі.
Відеозапис семінару-практикуму можна переглянути за посиланням:
https://youtu.be/lEQdo2k6Ac0
Фотографії додаються:
Методист КЗО “ОЕНЦДУМ”
з наукової роботи Тетяна Кондратьєва