Меню

Документи

Звіт про участь у Всеукраїнському зльоті
юних дослідників-природознавців


З метою презентації професійної майстерності, активізації роботи за аграрним та біологічним напрямом, участі молоді у науково-практичній конференції, STEM-освіті, профільних майстер-класах Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України (далі – НЕНЦ), в рамках літньої кампанії, з 02 по 06 червня 2025 року було проведено Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців (далі - Зліт). Організатор заходу в області – комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН). 


Делегацію від Дніпропетровської області представили переможці всеукраїнських конкурсів здобувачі освіти 9 класу Чумаківського ліцею Томаківської селищної ради, вихованці комунальної установи “Центр позашкільної освіти” Томаківської селищної ради Зюзін Денис, Мисюра Валерія, Лукаш Альбіна. Керівники делегації: Алла ІВАНУС, методист КЗО “ОЕНЦДУМ”, Наталія ІГНАТЧЕНКО, заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель хімії та біології Чумаківського ліцею Томаківської селищної ради.


Відкрив захід Володимир ВЕРБИЦЬКИЙ, директор, доктор педагогічних наук, професор, Голова громадської організації “Національна спілка освітян України”, привітав учнівські команди та їх керівників з участю у заході, побажав всім плідної праці, творчої енергії та позитивних результатів.


Члени делегації Дніпропетровщини представляли свої науково-дослідницькі роботи. За результатами заходу посіли призові місця:
- “Особливості використання ростових речовин при насіннєвому розмноженні чорнобривців” - Мисюра Валерія (ІІ місце);
- “Сортовивчення огірків відкритого ґрунту” - Зюзін Денис (ІІІ місце);
- “Вплив мінеральних добрив на ріст та розвиток троянд відкритого ґрунту” - Лукаш Альбіна (ІІІ місце).


Цікавим та змістовним був агробіологічний практикум на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України (далі - НУБіП), де здобувачі освіти відвідали кафедру генетики, селекції і насінництва ім. проф. М.О. Зеленського, лабораторії агрохімії, взяли участь у майстер-класах за профілями кафедр, ознайомились з майбутніми професіями аграріїв. Учасники заходу також відвідати Ботанічний сад та колекційні ділянки НУБіП. 


На наступний день була проведена екскурсія до Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України, де учасники ознайомилися з різноманітними формами крон плодових рослин, колекцією півоній та троянд.


На базі НЕНЦ продовжили екскурсію по кабінетам та лабораторіям, занурились у світ прекрасного: підводне царство акваріумів, життя екзотичних рослин Зимового саду, відвідали Музей хліба,  куточок “живої” природи.


В рамках заходу був реалізований пілотний проект НЕНЦ “Культурний паспорт”. Щовечора вихованці мандрували легендарними вулицями Києва: Майдан Незалежності, Софіївська площа, Європейська площа, старовинний Поділ, до монументу “Батьківшина-Мати” тощо, фотографували та вивчали історичні пам’ятки столиці України. Кожен з учасників подорожі Києвом отримав персональний “Культурний паспорт”.


За захист науково-дослідницьких робіт юні дослідники-природознавці були нагороджені Дипломами призерів та подарунками від НЕНЦ і компанії Syngenta. Керівники делегації пройшли навчання за програмою “STEM – освіта агробіологічного напрямку” та отримали сертифікати.


Учасники Зльоту отримали позитивні емоції, чудові враження від побаченого, дізналися багато нового та цікавого, хоча тривоги не обминули нас, вдень - захист науково-дослідницьких робіт продовжували проводити у сховищі, вночі – перебували в укритті, чекали на ранок, який принесе надію на краще. 


З вірою в перемогу України та вдячністю силам оборони. 


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1FzoDv2QrxBtWwEFEnLk2fQXmAz-OXWvm?usp=sharing


Методист КЗО “ОЕНЦДУМ”                                                Алла ІВАНУС

На Дніпропетровщині проведена обласна координаційна нарада

для директорів профільних закладів позашкільної освіти


Відповідно до плану роботи комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) на 2025 рік, з метою обговорення актуальних питань функціонування закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму в умовах воєнного стану, підведення підсумків роботи в 2024-2025 навчальному році, на початку червня поточного року була проведена обласна координаційна нарада для керівників закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного спрямування (формат проведення заходу–дистанційний).


Після вступного слова директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Юрія ПЕДАНА з питаннями щодо підсумків позашкільної еколого-натуралістичної роботи за навчальний рік виступили директори профільних ЗПО.


Працівники методичної служби КЗО “ОЕНЦДУМ” висвітлили у своїх доповідях результативність роботи закладів освіти області за провідними напрямами позашкільної еколого-натуралістичної діяльності в 2024-2025 н.р. та питання планування на літній період за наступними напрямами:
Організація і проведення методичної діяльності; 
Особливості організації позашкільного освітнього процесу; 
Робота з обдарованою молоддю; 
Робота з аграрного та квітково-дендрологічного напряму;
Екологічна та практична природоохоронна діяльність;
Організаційно-масова робота.


Наприкінці заходу директор КЗО “ОЕНЦДУМ” Юрій ПЕДАН дав оцінку виконанню Регіональної програми заходів закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму Дніпропетровської області до 100-річчя екологічної, біологічної та агрономічної позашкільної освіти на Дніпропетровщині та в Україні та участі у всеукраїнських заходах по святкуванню вагомої ювілейної дати.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1gUVsjDrflFDMoUpCZyqVAm7Pr6iJSDa3?usp=sharing 

Про проведення заходу

щодо інформування про готовність

та захист від збройного конфлікту


3 червня 2025 року в комунальному закладі освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій ПЕДАН) було проведено захід, присвячений інформуванню щодо готовності та захисту від збройного конфлікту. Цей захід спрямований на підвищення обізнаності та поінформованості населення щодо небезпек та ризиків війни, покликаний ознайомити присутніх з основними діями під час збройного конфлікту задля мінімізації ризиків для життя та здоров’я людей.


Учасники заходу дізналися про оптимальні та безпечні місця перебування під час обстрілів, механізм дій до, під час та після обстрілів, а також в разі знаходження у транспортному засобі або перебування під завалами, обговорили вміст тривожного рюкзаку та валізи. Всі присутні засвоїли алгоритми безпечної поведінки, причини та послідовність евакуації.


Працівники закладу вдячні інструкторам недержавної організації Handicap International  https://www.hi.org/en/country/ukraine з інформування про ризики військового часу, підвищення обізнаності та поінформованості щодо убезпечення життя та здоров’я. 


Фото можна переглянути за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1EHMaj6dnjrI8FDtZ90v_zUcXPqb4ongj?usp=sharing 


Підготувала:
Заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ”                                     Галина КРИКУН

Інформаційні заходи до Дня вшанування пам'яті дітей,

які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України


В цьому році 4 червня українці вкотре згадують жертв російсько-української війни. Цей державний пам'ятний день в Україні відзначається щороку та був запроваджений для ушанування пам'яті дітей, що загинули внаслідок російсько-української війни з 2014 року рішенням Верховної Ради України від 1 червня 2021 року.


Колектив комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор Юрій Педан, далі КЗО “ОЕНЦДУМ”) долучився до вшанування пам’яті. 


Проведено інформування директорів закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного спрямування в рамках обласної координаційної наради для керівників закладів (4 червня 2025 року) щодо відзначення цієї скорботної дати. 


На сайті розміщено інформаційні матеріали (фото та презентаційні матеріали) для ознайомлення:
https://docs.google.com/presentation/d/1QOExZ43ZaTObZpzo021BoDnGo7lYvCUT/edit?usp=sharing&ouid=111336315906906083696&rtpof=true&sd=true

у групі закладу у facebook - інформаційні постери щодо скорботної дати та кількості постраждалих, а також  фото дітей, які стали безневинними жертвами російського терору: 

https://www.facebook.com/share/p/1DcWG5tDaQ/ 

 

Дехто з них постраждав через проукраїнську позицію, дехто – просто мирно спав уночі, а хтось гуляв на дитячому майданчику. Історії різні. 


Кожна дитина, яка наразі перебуває в Україні, щодня потерпає від тривог та стресів. Втрата друзів та знайомих, каліцтва внаслідок атак і вибухів мін, шокуюча інформація зі ЗМІ, голосні звуки та жахливі історії з вуст однолітків….Можна продовжувати довго. Страждає кожен українець, але діти – майбутнє нашої України. Докладаймо максимум зусиль задля збереження їх життя та здоров’я.  


Педагоги КЗО “ОЕНЦДУМ” в цей день відвідали літні табори при закладах освіти, провели цікаві бесіди, познайомили з лікарськими рослинами ароматерапевтичного спектру, з тваринами, спілкування з якими сприяло психологічному розвантаженню дітей. Така підтримка дозволяє дітям трохи відволіктись від жахливих подій та переключитись на позитивні емоції, хоч на певний час.

 

Фото за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1I6M4gZpUClp_9_HclsQNpEiXZeFKtvm-?usp=sharing


Дякуємо воїнам, які захищають Україну, за можливість навчати і навчатись, працювати на рідній землі.


Підготувала 
заступник директора  КЗО “ОЕНЦДУМ”                Галина КРИКУН

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА
про підсумки проведення обласного конкурсу-захисту

науково-дослідницьких робіт учнів

обласної Природничої школи учнівської молоді

в 2024-2025 навчальному році


Щорічно наприкінці навчального року з метою підтримки і стимулювання інтелектуально обдарованих дітей та молоді, сприяння модернізації змісту науково-дослідної, експериментальної, практичної діяльності учнівської молоді в галузі природничих наук комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (директор Юрій Педан) (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) спільно з Дніпровським національним університетом ім. О. Гончара” (далі – ДНУ ім. О.Гончара), Дніпровським державним аграрно-економічним університетом” (далі ДДАЕУ), навчально-науковим інститутом “Український державний хіміко-технологічний університет” (далі ННІ “УДХТУ”) проводять обласний конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів обласної Природничої школи учнівської молоді (далі - Конкурс).


У квітні-травні 2025 року Конкурс проводився в он-лайн форматі. Усього на розгляд журі Конкурсу було надіслано 64 науково-дослідницькі роботи від здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійно–технічної і позашкільної освіти з Лозуватської, Могилівської, Піщанської сільських рад; Обухівської, Межівської, Томаківської, Слобожанської селищних рад; Дніпровської, Криворізької, Марганецької, Павлоградської, Кам’янської, Нікопольської  міських рад, філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”.


Традиційно Конкурс проводився за секціями: “Хімія”, “Сучасні біотехнології”, “Психологія”, “Біологія“, “Екологія”, “Флористика та зелена архітектура”, “Агрономія, ветеринарія, зоотехнія”.


Майже всі роботи учнів, представлені для участі в Конкурсі, мають практичну частину з проведеними дослідженнями, яка значно підвищує їх рівень. Вихованці працювали на базі навчально-дослідних земельних ділянок закладів позашкільної освіти, приватних фермерських господарств, присадибних ділянок, у лабораторіях закладів вишів. Представлені на Конкурс дослідження були актуальними, зосередженими на проблемах використання відновлюваних джерел енергозбереження, впливу шкідливих речовин на оточуюче середовище, живу природу та здоров’я людини, біодеструкції штучних матеріалів, збереження біорізноманіття. Юні дослідники продемонстрували вміння використовувати як класичні, так і сучасні методи наукових досліджень. У всіх роботах було здійснено детальний аналіз наукових джерел, проведено синтез та узагальнення інформації з питань, що досліджуються. В ході виконання робіт учні використовували метод біоіндикації, математичного моделювання, досліджували об’єкти з використанням технологій дистанційного зондування Землі, проводили моніторингові екологічні дослідження в природних умовах, а також працювали в науково-дослідних лабораторіях. У всіх наукових роботах представлений матеріал був належно ілюстрованим за допомогою рисунків та фотографій, а розділи з результатами досліджень містять графіки, діаграми та таблиці.


Тематика представлених науково-дослідницьких робіт в секції “Екологія” була різноманітною і змістовною. В своїх роботах юні екологи досліджували вплив війни на екосистеми України, комплексне використання відновлюваних джерел енергії, заходи по збереженню рідкісних представників флори і фауни. Найзмістовнішою була визнана науково-дослідницька робота Божкова Кирила, учня 10 класу Слобожанського ліцею Слобожанської селищної ради за темою “Оцінка та порівняння якості питної води з різних джерел водопостачання у Дніпропетровській області” (керівник роботи Черемісіна О.С., керівник гуртка  позашкільного підрозділу Слобожанського ліцею).


На секції “Агрономія, ветеринарія, зоотехнія” членами журі було розглянуто 11 науково-дослідницьких робіт, підготовлених здобувачами освітніх закладів Обухівської, Межівської і Слобожанської селищних рад, комунального закладу позашкільної освіти “Еколого-натуралістичний центр” Павлоградської міської ради, комунального закладу “Дніпровське вище професійне училище будівництва” Дніпровської міської ради. Вихованці працювали на базі навчально-дослідних земельних ділянок закладів освіти, приватних фермерських господарствах, присадибних ділянках, у лабораторіях ДДАЕУ за різноплановими напрямами: овочівництво, бджільництво, кролівництво, ветеринарна медицина та зоотехнія. Журі секції відзначило роботи учнів Володимирівського ліцею Межівської селищної ради Калетнік Маргарити і Кувшинової Ріти за темами “Формування врожайності цибулі ріпчастої залежно від технологічних прийомів” і “Вплив препарату гумат біо на продуктивність гібридів соняшнику”(керівник Янченко Т.В., вчитель біології),  виконані на високому науковому рівні з наданими економічними розрахунками вирощування овочевих і польових культур.


Майже всі роботи в секції “Хімія” несли практичний, експериментальний характер. Практична частина дослідів була виконана не тільки в шкільних лабораторіях, але й на базі міських лабораторних центрів, лабораторій вишів (ДНУ ім. О.Гончара, Медичний університет, ННІ “УДХТУ”). Серед напрямів досліджень чітко простежується екологічна спрямованість (дослідження біодизеля, зелених синтезів наночастинок, технологій водоочищення тощо), що свідчить про актуальність робіт. Журі відзначило роботи учнів Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею Дніпровської міської ради Дар'ї Павлової за темою “Використання “Зелених” методів для одержання наночастинок срібла косметичного призначення“ та Андрія Марченкова “Гранульні полімери з іммобілізованими N-хлорсульфонамідними групами як альтернативні дезінфектори води”, результати яких можливо застосовування на практиці.


Теми науково-дослідницьких робіт в секції “Психологія” були пов’язані з соціалізацією учнів старшої школи через вплив соціальних мереж на формування особистості підлітків, психологічними особливостяи булінгу серед учнів, особливостями формування локусу контролю у підлітковому середовищі.


Журі відмітило креативність і високий рівень підготовки роботи за темою  “Зв’язок мотивації навчання з прокрастинацією здобувачів освіти вищого професійно-технічного училища” (виконавець Рибін Данило, студент ІІ курсу комунального закладу “Дніпровське вище професійне  училище будівництва” Дніпровської міської ради), (керівники Білополий В.В., завідувач кафедри філософії Навчально-наукового інституту “Придніпровська державна академія будівництва та архітектури”, Гаркуша С.М., викладач-методист з хімії та біології).


На секції “Сучасні біотехнології” здобувачами освіти було представлено 13 науково-дослідницьких робіт від закладів освіти Дніпровської, Кам’янської міських рад, Обухівської селищної ради. Тематика наукових праць охоплює кілька напрямків сучасної біотехнології: екологічна біотехнологія поверхневих вод природними сорбентами (із рослинних відходів); використання природних середовищ для деструкції нафтопродуктів; біоутилізація відходів методом вермикультивування; вплив капсулювання біополімерами передпосівного насіння сільськогосподарських культур на їх продуктивністю.


Майже всі роботи продемонстрували практичну частину дослідження і були підготовлені на кафедрах ННІ “УДХТУ” та інших наукових установах. За своїм змістом, актуальністю наукові роботи в повному обсязі відповідають поставленим завданням та вимогам щодо оформлення учнівських робіт.


Слухачі секції “Флористика та зелена архітектура” в своїх науково-дослідницьких роботах використали знання, які отримали з курсу ландшафтного дизайну та флористики обласної Природничої школи учнівської молоді. На секції було представлено цікаву роботу з використанням елементів символіки писанкарства в дизайні групових посадок рослин на території закладів освіти (виконавець Рогаль Вікторія, учениця Чумаківського ліцею Томаківської селищної ради) (керівник Ігнатченко Н.В., вчитель хімії та біології, заступник директора з навчально - виховної роботи). Тематика даної роботи є актуальною, зокрема під час військових дій на території України, бо використання подібних елементів сприяє ствердженню української ідентичності  та підняттю бойового духу всієї України.


Аналізуючи роботи учасників Конкурсу, журі звертає увагу на певні недоліки, виявлені в роботах, а саме:
недостатність особистого внеску учнів у проведенні досліджень;
наявність орфографічних та друкарських помилок;
замало джерел, з якими працювали здобувачі освіти при підготовці роботи;
висновки не в повному обсязі відображають поставлену мету дослідження;
забагато власних тверджень, які не підкріплені емпірично або авторитетними джерелами.


За підсумками заходу 44 випускника стали переможцями Конкурсу.


КЗО “ОЕНЦДУМ” висловлює щиру подяку всім науковим керівникам і здобувачам освіти за участь в обласному конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів обласної Природничої школи учнівської молоді, які навіть у нелегкий для нашої країни час проявляють бажання працювати і діяти заради покращення сучасного і майбутнього нашої рідної землі - Дніпропетровщини, України.


Всі випускники Школи отримають свідоцтва про позашкільну освіту відповідно до зразка, затвердженого Міністерством освіти і науки України. Переможці та активні учасники Конкурсу будуть нагороджені грамотами КЗО “ОЕНЦДУМ”.


Таблиця


Активність та результативність участі територіальних громад
та закладів освіти у Конкурсі

 


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/16rnzc3edr1xkRzaq6SohYXtLNQRRLsXk?usp=sharing


Методист з наукової роботи
комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний
центр дітей та учнівської молоді”                                                        Тетяна КОНДРАТЬЄВА