Канівський природний заповідник
Канівський природний заповідник недаремно називають “перлиною Середнього Придніпров’я”.
Сучасна площа Канівського природного заповідника 2027 га. Його територію можна розділити на три ділянки, які відрізняються природними комплексами. Це нагірна частина – покриті лісом пагорби на правому березі Дніпра біля Канева, два заплавні острови на Дніпрі – Круглик і Шелестів, Зміїні острови на Канівському водосховищі.
Основна частина заповідника знаходиться на Канівських горах, що тягнуться вузькою стрічкою вздовж правого берега Дніпра. Колись Канівські гори були лісовим краєм. Переважали тут широколистяні ліси з домінуванням дуба та ясеня. В історичні часи вони зазнали хижацького знищення. На значних площах дерева були вирубані. Зараз лісовий покрив значною мірою відновлений, але це вторинні ліси, переважно грабові діброви.
Чималу площу нагірної частини займають яри. Глибина їх місцями сягає 30 – 40 метрів. За даними лісовпорядкування 92% території заповідника вкриті лісом. Найбільшу частину займають грабові діброви. У них домінує граб звичайний із домішкою дуба звичайного, берези повислої, липи дрібнолистої, ясеня звичайного, клена гостролистого.
Зміїні острови знаходяться в нижній частині Канівського водосховища на північний схід від Канева. До побудови ГЕС це були невисокі пагорби на лівобережній терасі Дніпра. Завдяки різкій зміні природних умов тут утворилася унікальна екосистема. Поряд можна знайти і болотяні, і лісові, і степові рослини.
Канівський природний заповідник активно займається природоохоронною пропагандою та екологічним вихованням. Постійно відвідують заповідник студенти та учні з різних куточків України.
Керівник гуртка комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр дітей
та учнівської молоді Дніпропетровської обласної ради Михайленко П.В.