Розпочинаємо весну разом з пернатими друзями


Щороку до тимчасової водойми на території комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Педан Ю.Ф.) прилітає одна-дві пари нових мешканців – крижнів. Цього року в кінці лютого завітало аж 14 птахів. Пізніше до них приєдналися ще 6.

 


Крижень (Anas platyrhynchos) – широко розповсюджений птах середнього розміру, вагою до 1,5 кг. Систематично відноситься до родини Качині (Antidae) ряду Гусеподібних (Anseriformes).


Самці та самиці в шлюбний період мають характерне, дуже впізнаване забарвлення. У самців – це блискуча темно-зелена шия, з білою смугою та коричневе тіло. А у самиць тіло темно-буре з буро-жовтуватим пір’ям.


Свій день качки проводять активно – у пошуках їжі. Для цього занурюються під воду та проціджують воду дзьобом. Їх весняний раціон складається з водяних рослин, кореневищ, комах та личинок.


Наші шумні гості зовсім не бояться людей та радо приймають ласощі від юннатів та гостей КЗО“ОЕНЦДУМ”.


Як відомо, шлюбні пари крижні складають ще з осені і на початку березня починають облаштовувати гнізда. Тож чекаємо на малят разом з турботливими батьками.


Крижень перебуває під захистом Бернської та Боннської конвенцій, а також Угоди про охорону афро-євразійських мігруючих водоплавних птахів.


Декілька цікавих фактів:
- Більшість сучасних порід свійських качок вивели саме від крижнів.
- Насиджування яєць у крижнів триває 26-28 днів.
- Каченята приймають за матір першу істоту, яку вони бачать після того, як вилупилися та всюди за нею слідують.
- Молодняк піднімається на крило у віці 2-х місяців.
- Цікавий качиний тест (англ. Duck-test, іноді “дак-тест”) – гумористичний тест на очевидність того, що відбувається. В перекладі з англійської виглядає як “Якщо воно виглядає як качка, плаває як качка та крякає як качка, то вірогідно, що це і є качка”. Тест передбачає, що сутність явища можна ідентифікувати за типовими зовнішніми ознаками. Вираз поширений в основному на території Великобританії та США.

 

Як говорять качки різними мовами світу.


Відомо, що звуконаслідування – передача звуків тварин чи різних предметів відрізняється в кожній мові світу. Здавалося б одна і таж тварина – але передаються зовсім інші характерні звуки. Ось і качка, що розповсюджена по всьому світу “говорить” різними мовами.
- Українською – “кря-кря”;
- Корейською -꽥-꽥 (звучить як “кквег-кквег”);
- Англійською та іспанською– “quack-quack” (“квак-квак”);
- Данською – “рап-рап”;
- Турецькою “вак-вак”.


Підготувала керівник гуртка                                 Раковець О.С.