Азіатський слон на війні, в праці і сам по собі
Почнемо з арифметики:
- висота азіатського слона - до 3 метрів, вага – до 5 тон;
- його серце має вагу 12 кг, воно б'ється 40 разів за хвилину і майже 12 разів за той самий час дихають його легені;
- температура тіла слона 35,9 градусів;
- довжина кишечника – близько 40 метрів;
- за 18 годин слон може з'їсти 360 кг всякої їжі;
- в день випиває близько 90 літрів води;
- спить слон лише 2 - 4 години на добу;
- вагітність у самок слона триває 20 – 22 місяці. Першого слоненя вона народжує у віці 10 років і за все життя приносить їх приблизно лише 7;
- новонароджене слоненя має вагу майже 100 кг, ріст його – близько 1 метра;
- жирність молока – до 20%. Годується молоком слоненя пів року. Але інколи 2 – 3 роки;
- максимальний вік слона, зареєстрований у неволі – 67 років. Але на волі, в джунглях, живуть слони лише до 35 – 37 років;
- воду відчуває слон на відстані кілометра;
- незважаючи на свій великий зріст та вагу ступаючи по землі слон давить на неї з мінімальним навантаженням: всього 600 грамів на кожний квадратний сантиметр поверхні;
- швидкість мирного стада слонів – 7 км за годину. Але вони можуть збільшити її до 15 км.
Чи знаєте ви, що мільйони років тому на землі ходило 452 види різних доісторичних слонів. Нині залишилося тільки два види: слон африканський та азіатський, або індійський.
У азіатського слона чотири підвиди:
Індійський слон – їх залишилося лише 20 тисяч.
Цейлонський слон – він часто без бивнів,чисельність близько 2,5 тисячі.
Суматранський слон – сильно винищений.
Малайський слон – залишилося дуже мало тварин.
З історії відомо, що майже всі полководці давнини прагнули придбати бойових слонів. Навіть Цезар, котрий відмінно обходився і без них. Слони брали участь в багатьох битвах античності. Зазвичай в бій вводилося декілька десятків слонів, але інколи і пів тисячі . На бойових слонів вдягали броню. До хоботу прив'язували мечі, а к бивням - отруєні списи. На спині височіло ціле укріплення – дерев'яна вежа, захищена металевими листами. В ній розміщувалися стрільці з луками та списами.
У неволі слони розмножуються погано. Навряд чи успішніше вдається отримувати потомство в Азії від робочих слонів. Але тут є ще інша причина, яка спонукає володарів слонів уникати розмноження – економічна: у слоних довготривала вагітність, їдять вони багато, та й слоненя довго потрібно вирощувати і годувати, перед тим, як він стане придатним до роботи (до 10 років). Тому вигідніше поповнювати стадо робочих слонів виловом та навчанням диких. Дикі слони, навіть дорослі, дивовижно швидко робляться ручними – через декілька місяців. Професійні навички у робочих слонів дуже різноманітні. Вони таскають колоди на лісопилках, подають їх під пили, уносять і дуже акуратно складають штабелями розпилені дошки, здувають з них тирсу, возять на собі людей. Але як тільки дзвін сповіщає про кінець робочого дня, ні один хобот не поворухнеться заради роботи.
Робочий день слонів строго нормований. Після двох годин ранкової праці – перерва у найжаркіший час, слідує купання в річці, смачний обід. Слони працюють з червня по лютий, зазвичай 20 днів в місяць. В середньому робочий слон працює 1300 годин на рік. Це майже на 500 годин менше, ніж людина з нормованим робочим днем.
Аристотель писав: "Слон - тварина, яка перевершує усіх інших в дотепності й інтелекті". У слонів дійсно дуже хороша пам'ять і розвинений інтелект.
Незважаючи на свій зовнішній потужний вигляд, слон - ніжна істота. Знищуючи природне місце існування цих тварин, людина знищує і слонів теж. Природа гармонійна у своїй недоторканості.
Давайте цінувати це дивовижне створіння!
Підготувала керівник гуртка
Шпітько Надія Сергіївна