Комахи, що випромінюють світло

 

  


Про світляків, маленьких комах, які мають свої власні природні ліхтарики, що випромінюють яскраве зелене світло, кожен з нас чув ще в ранньому дитинстві. Світлячок є улюбленим персонажем багатьох дитячих книжок та мультфільмів. Багато хто бачив таку комаху і на власні очі. Вона досить часто зустрічається в наших краях. Щоправда, наші українські, і взагалі європейські, світляки не дуже яскраві і їх видів не так багато. Всього в Європі мешкає шість видів жуків, що світяться (на фото зліва  - самка світляка звичайного). У тропічних країнах їх значно більше і світло від них яскравіше. Існують види, які можна побачити за двісті кроків. Якщо такий світляк присів на гіллі у вас над головою, його легко спутати з зіркою на нічному небі. П’ять – шість таких комах можуть непогано освітити кімнату, а за допомогою однієї можна читати книжку. Найбільше таких чудових творінь природи у країнах Південної і Центральної Америки. Деякий час тут існував звичай прикрашати світляками зачіски дам. Для цього з прозорої тканини робили невеличкі кульки і саджали туди живих світляків (на фото справа - Жук-світляк (Lampyris noctiluca).

 

  


Як правило, світло служить комахам для приваблення особин протилежної статі. У деяких видів самець і самка світяться однаково. Бувають випадки, коли тварини різної статі мають однаковий вигляд, але самець світиться яскравіше. Коли ж самець є більш розвинутим, а самка малорухома і не має справжніх крил, вона випромінює світло інтенсивніше і таким чином приваблює до себе самця (на фото зліва - Photinus pyralis у польоті). Вивчаючи світляків Бразилії, Чарлз Дарвін помітив, що властивість світитися зберігають протягом двадцяти чотирьох годин і мертві тварини. З цього він зробив висновок, що світіння здійснюється комахами мимовільно, але живі світляки можуть на деякий час загашувати його, наприклад під час руху. Таке тимчасове “вимикання ліхтарика” можна спостерігати в наших світляків. Помітивши у траві яскраву цяточку, ви можете побачити, як вона згасла, а потім засвітилася знову трохи далі або ближче. Це означає, що комаха переповзла на інше місце, але під час руху ви не могли її бачити (на фото справа - світіння світляка з роду Lampyris).

 

  


В країнах Південно-Східної Азії живуть світляки, які здатні координувати свої “любовні сигнали” з сигналами інших світляків, що знаходяться поруч. В результаті виникає вражаюча картина: в повітрі та в кронах дерев починають синхронно спалахувати й гаснути тисячі маленьких живих лампочок. Здається, що невидимий диригент керує цією чарівної світломузикою (на фото зліва - Luciola lateralis, справа - світіння нічного лісу).

 

Інформацію підготувала
керівник гуртка “Юні зоологи”
Мізін Валерія Вікторівна