Хто довше всіх живе?

 

Довгожителі є як серед рослин, так і серед тварин. Багато деревинних та чагарникових рослин живуть дуже багато років. Навіть шипшина,черемха, чорниця, голубика та брусниця можуть дожити до трьохсот років, а груша, вишня та черешня – і того більше. Ялівець, ялина, сосна досягають чотирьохсотлітнього віку.

 

 

 

Американська секвойя по ствердженню різних вчених, має граничний вік 2500 - 4000 років при висоті стовбура більше 100 метрів та діаметром - 10 метрів.

 

 

Мексиканські кипариси

 

А також вчені вважають, що довше секвої – 10 000 років – живуть мексиканські кипариси, а рекордсменом є австралійська макрозамія – 15 000 років. Безліч трав’яних рослин живуть тільки один рік: навесні починається розвиток з насіння, літом зріла рослина засихає, залишає на мертвих стеблах насіння для майбутнього покоління. Осипаючись на землю,вони потім проростають.


З мільйона різних видів тварин також можна вибрати незліченну кількість прикладів про тривалі терміни життя. Питання це не з легких. Якщо казати про терміни життя домашніх тварин порівняно не важко, то по відношенню диких тварин є далеко не повні відомості, часом недостатньо точні або украй суперечливі.

 


У 1737 році в Індійському океані була спіймана особина одного з виду гігантських черепах. Вчені визначили, о її вік становить 100 років. Цю черепаху доставили до Англії, вона довгий час жила в одного любителя природи, а потім її передали до Лондонського зоопарку, де вона продовжила своє життя. Відомі ще випадки життя черепах в неволі більше ста років, причому не тільки гігантських, але й таких звичайних, як грецька черепаха, що мешкає в країнах узбережжя Середземного моря.


Визначити вік черепах не так важко. На панцирі тварини кожне літо, в період інтенсивного зростання рогова речовина відкладається у вигляді невеликих валиків. Взимку, з пониженням температури падає обмін речовин, майже завершується ріст тварини. Ця картина аналогічна появі річних кілець в стовбурі дерева. По роговим валикам можна підрахувати число прожитих черепахою років.


Не менш почесного віку досягають крокодили. За даними занесеними до палацових зошитів в Індії та Африці, відомо, що іноді крокодили живуть до трьохсот років. Оскільки ріст, хоч і дуже повільний, продовжується до глибокої старості, розміри старих крокодилів бувають досить великими. Раніше багато говорилося про велику тривалість життя китів. Але тепер, завдяки спостереженню багатьох вчених вдалося встановити, що ці тварини живуть близько 50 років. Довгожителями вважали і слонів, але утримання їх у неволі довело, що живуть вони не більше 70 років.


Великими довгожителями відмічаються риби. На підставі розробленого методу визначення віку риб по кістках і річних кільцях на лусці, безперечно встановлено, що наприклад, білуга може досягти більш ніж столітнього віку. З риб, крім цих довговічних видів, цікаво відмітити достовірні випадки життя в неволі сома до 60 років, вугра - до 50 років, золотої рибки – 30 років.

 


Серед птахів довговічністю відмічається ворона. Відомі випадки, коли цей птах в неволі жив до 75-літнього віку. Довго живуть хижі птахи. Більше 80 років живе в неволі беркут, ще більше сокіл. Папуги також вважаються довгожителями. Описаний випадок життя папуги до 140 років.

 


Серед водоплавних птахів здавна відмітили лебедя. В Англії в 1887 році був пібитий лебідь з кільцем датованим 1711 роком. Ця рекордна цифра тривалості життя птахів – 176 років. З домашніх птахів довше з усіх живуть гуси – до 40 років, кури – до 20, а домашні голуби – до 30 років.


Усім добре відомий із безхребетних тварин дощовий черв’як. Він живе досить довго – до 10 років.


З домашніх тварин довше за всіх живе осел – до 50 років, кінь та верблюд – до 30 років, корова – не більше 25, свиня – 20, собака і кішка – 10 – 18 років.


Дикі крупні хижаки, ведмідь та тигр доживають до 40-50 років, лев менше, до 30 років, леопард, рись, барс – 15 -20 років. Вовк, лисиця та шакал – 10-12 років.


Серед ссавців цікаво відмітити вік людиноподібних мавп – горили, шимпанзе, орангутанга він складає 50 – 60 років.


У природі тварини, як правило, живуть не так довго, як в неволі. Якщо їх правильно утримувати, то в умовах зоопарку багато видів можуть прожити в 2 -3 рази довше, ніж у природі, де їх звичайно підстерігає небезпека.


Нерідко причиною гибелі служать стихійні явища, голодування та інші несприятливі явища, які людина може не допустити.

 

Підготувала Шпітько Надія Сергіївна,
керівник гуртка КЗО „ДОЕНЦДУМ”