Каркас західний – дерево степової мрії

 

Кожну хвилину людина знищує ліси. Але ми тільки фіксуємо це в нашій пам’яті. А треба, щоб душа кожної людини боліла за це. І коли прийшлося так – зрубав, загубив, знищив деревину, посади замість десять дерев. Тільки з таким ставленням до оточуючого середовища ми виживемо на цій планеті – Земля.

Наша промислова Дніпропетровська область покрита деревами тільки на 1,7%. Для нормального здорового існування треба щоб дерева займали як мінімум 4% площі території. Тому кожне дерево і кущ, які ростуть у нас треба цінувати, зберігати, розмножувати. Юні дендрологи з захопленням відгукнулись на слова К. Паустовського: “Никогда не поздно посадить деревце: пусть плоды не тебе достанутся, но радость жизни начинается с раскрытия первой почки посаженого растения”.

Шлях гуртківців до екоцентру проходить біля дерева з цікавими дрібними плодами темно-коричневого кольору. Юннати захотіли дізнатися про це дерево, як умога більше. Дерево виявилося з історією. Як згадала шановна керівник гуртків квітникарства Біла Олександра Олександрівна - ветеран юннатівського руху екоцентру – це дерево виростили юннати екоцентру багато років тому (в 80-і роки ХХ століття) і подарували його населенню, коли проводили озеленення новобудівлі гуртожитку № 1 Медичної Академії. Цей гуртожиток мирно існує поряд з екоцентром багато років (понад 40 років). Дерево також росте в добрих умовах багато років і має назву – Каркас західний.

Коли гуртківці дізналися, що деревина ця є прямим свідком однієї зі сторінок історії екоцентру, вони почали збирати інформацію про цю рослину. Потім виникло бажання провести невелику експериментальну частину з насінням Каркаса західного. Завершальним етапом стало рішення розповісти про нашу роботу на папері іншим юннатам, оскільки деревина достатньо цікава.

 

Ірина Лушна та Олександр Бугаєвський
проводять дослід з насінням каркаса західного

 

Тобто предметом нашої роботи виявилась еколого-біологічна характеристика дерева-каркаса західного. Об’єктом роботи стало дерево першої величини – Каркас західний на прибудинковій території гуртожитку № 1 Медичної Академії. Метою роботи викристалізувалося вивчення однієї із життєвих форм рослин – дерево – на прикладі Каркаса західного і проведення експериментальної частини з насінням дерева.

Юннати дізналися, що Каркас західний належить до групи дерев з “залізною” деревиною, тобто деревина дуже щільна і в воді може потонути.

Каркас західний виявився ксерофітом, тобто посухостійкою породою і тому достатньо легко переносить умови степу (невелику кількість води, постійні суховії). Він добре пристосувався до арідних умов існування. Може скинути листя, коли дуже жарко, а потім, коли умови поліпшаться, в нього виростуть нові листки.

Гуртківці назвали Каркас західний “нашою людиною”, тобто ідеально підходящого до умов степу, нашої кліматичної зони.

Каркас західний – як дерево першої величини, заслуговує нашої щирої, детальнішої уваги. Дерево, яке добре виносить степову посуху, суховії, може пристосуватися до морозів в нашій зоні – це «золотий фонд» рослинності степу.

Експериментальна частина роботи показала, що свіжезібране насіння каркаса західного - костянка – добре проростає – на 118 день посадки. До того ж насіння без шкірки проростає суттєво швидше на 43 дні, ніж з м’якою оболонкою (на 161 день), тому ми рекомендуємо вирощувати сіянці з насіння без оболонки.

Треба відмітити той факт, що процент проростання у насінин цікавий. Насіння без оболонки проросло на 89%, в той же час насіння з оболонкою проросло в тепличних умовах тільки на 30%.

Наші спостереження за подальшою вегетацією привели к таким результатам: сіянці з обох варіантів розвивались разномірно, незалежно від того з якого насіння вони проросли. В них повільно розвивалась коренева система і добре наростала надгрунтова вегетативна маса – листя та гілки.

В літній період сіянці каркаса західного ми висадимо у відкритий грунт, почнемо формування шкілки деревних рослин ОблЕНЦ.

 

З досвіду роботи гуртка
,,Дендрологія з основами озеленення”
Керівник гуртка: Кривуля І.Г.