Меню

Документи

Будні юних лісівників Приорілля


Природа і сьогодні годує, вчить, виховує…З усіх природних ресурсів, що становлять скарбницю нашої країни, ліс займає особливе місце. Це найдосконаліший, здатний до відтворення природний комплекс, який дає понад 20 тисяч видів цінної продукції. Охорона і примноження лісових багатств, екологічна норма збереження природи для нащадків набули у наш час актуальності.

 


Об’єднані метою та бажанням зберегти ліси, вивчати і досліджувати безцінний дар природи та рукотворні лісові масиви Приорілля, учні Опорного комунального закладу «Могилівська ЗОШ І-ІІІ ступенів  імені І.М. Шишканя Могилівської ради» Дніпровського району стали юними лісівниками та вихованцями філії КЗО «Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді» «Шафран».

 


В школі традиція шкільного лісництва має сорокарічну історію, тому у 2018 році лісництво відновило свою співпрацю з філією державного підприємства «Петриківський лісгосп». Щоб успішно охороняти наші ліси, треба знати природу, глибоко розуміти її закони та її цінність. Наші юні лісівники долучаються до питань охорони навколишнього природного середовища й використання природних ресурсів, забезпечення дієвої охорони екосистем, збереження генофонду рідкісних червонокнижних та зникаючих рослин і тварин, вивчення змін біорізноманяття під дією природних і антропогенних факторів, підтримання загального екологічного балансу в регіоні, проведення еколого-просвітницької та освітньо-виховної роботи серед місцевого населення.


Велика увага приділяється вивченню та дослідженню заповідних територій країни та рідного краю. Юні лісівники філії «Шафран» вивчають природо-заповідний фонд України на заняттях гуртків та під час екскурсій у Асканію-Нову, Дніпровсько-Орільський заповідник, до  ботанічних садів міст  Дніпра і Запоріжжя, музею природи міста Харкова, взяли участь у обласній еколого-краєзнавчій експедиції до Канівського заповідника.


Вихованцями закладу здійснено дослідницькі ескурсії на гору Калитву - природний заказник обласного значення, який  складає 400 га широколистих насаджень, в основному акації; до озера Довге, яке є унікальною природною перлиною нашого краю, що розташоване у долині Орелі і є державним гідрологічним заказником; до урочища «Лелія», яке багате біорізноманіттям рослинності.


За три роки вихованці гуртка стали дружною командою однодумців. Юннати щорічно беруть участь у природоохоронних акціях конкурсах і є неодноразовими призерами та переможцями обласних та всеукраїнських  акцій, конкурсів: «Птах року», «Годівничка», «Ліси для нащадків», «В об’єктиві натураліста» та інш.  Так, у 2020 році на всеукраїнському рівні завоювали І місце за результатами Всеукраїнської трудової акції «Ліси для нащадків», ІІ місце – в конкурсі «Птах року – Горлиця звичайна», ІІІ місце – в конкурсі «Парки – легені міст і сіл», ІІ місце – на обласному етапі Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв.


Відповідно до навчального плану роботи гуртка «Юні лісівники» на базі ДП «Петриківський лісгосп» для вихованців був проведений практикум з лісорозведення «Черпаємо минуле – творимо майбутнє», в рамках якого юні лісівники збирали насіннєвий матеріал шишки сосни звичайної, доглядали за саджанцями лісових порід в лісгоспі (дорослі передали юним лісівникам 0,2 га розсадника для спостережень, догляду та проведення дослідницької роботи), здійснювали досліди по живцюванню самшиту та ялівцю звичайного, отримали практичні навики по висадженню сіянців сосни звичайної.


Вихованка гуртка «Юні лісівники» філії КЗО ОЕНЦДУМ «Шафран» Ткачова Анастасія в грудні 2020 року взяла участь у роботі Всеукраїнської онлайн-конференції для учнівської молоді «Збережемо ліси для майбутніх поколінь», яка проводилась під егідою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді спільно з комунальним закладом «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді», де гідно презентувала дослідницьку роботу гуртка в галузі лісорозведення та лісозбереження,  її доробок  увійшов до збірки тез науково-дослідницьких робіт учасників цього заходу.


Біла Катерина стала одним із співавторів проекту еколого-краєзнавчої стежки «Спадщина», який був розроблений у травні-жовтні 2020 року та посів І місце в обласному конкурсі юних натуралістів в номінації «Живи, Земле!».


24 березня 2021 року в рамках обласного онлайн-семінару еколого-натуралістичного напряму, який проводився КЗО «ОЕНЦДУМ»,  Катя провела для учасників цікаву і змістовну віртуальну екскурсію зупинками стежки.


Юні лісівники запланували на весну роботу по облаштуванню маршруту – очищення території від сміття, догляд за квітниками, посадку декоративних порід кущів і дерев, закладку ділянок для першоцвітів та лікарських рослин, вивчення видового складу рослин, спостереження та підгодівля птахів тощо.  


3 березня цього року юні лісівники філії відзначили Всесвітній День дикої природи. Тема дня «Ліси та засоби існування: підтримання людей та збереження планети» спонукала  дітей вкотре обговорювати цінність лісів та видів дикої природи, познайомитись з проектом «Смарагдова мережа в Україні», прослухати відеозапис лекції «Вивчення і збереження природно-заповідного фонду в сучасних реаліях: на межі можливого» (Манюк В.В., кандидат біологічних наук, доцент кафедри географії історичного факультету Державного університету ім. Олеся Гончара). В рамках цього дня вихованка гуртка «Юні лісівники» Скобель Розалія підготувала виступ «Наукова спадщина О.Л. Бельгарда», познайомила гуртківців з вченим, який вивчав рослинний світ річки Оріль, є автором наукових робіт та підручників з лісознавства та лісорозведення в степах України.


Вивчаючи екологічний стан довкілля, гуртківці усвідомлюють свою причетність до збереження вод, ґрунтів, повітря рідного краю. Відчувають вихованці і відповідальність перед майбутніми поколіннями, тому займаються  охороною і збереженням лісів, натхненно досліджують і експериментують, охороняють мурашники, вивчають багате різноманіття флори і фауни, приваблюють птахів, дбають про лісових звірів та прибирають лісові та берегові смуги від сміття.


Хочеться сподіватись, що отримані на заняттях гуртка екологічні компетентності стануть невід’ємною частиною життєвого досвіду та культури наших вихованців.


Керівник гуртка «Юні лісівники»
філії КЗО ОЕНЦДУМ «Шафран»
Ніколаєнкова Ольга