Меню

Документи

В Дніпропетровській області проведена обласна координаційна нарада
для директорів закладів позашкільної освіти
еколого-натуралістичного напряму


15 березня 2024 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій Педан) в дистанційному форматі з використанням платформи Zoom була проведена обласна координаційна нарада, в якій взяли участь працівники адміністративного та методичного сектору КЗО “ОЕНЦДУМ”, директори закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму області.


Основним питанням обласної наради була підготовка до святкування 100 річниці екологічної, біологічної, агрономічної позашкільної освіти та Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України. За цим питанням перед учасниками наради виступив директор КЗО “ОЕНЦДУМ” Юрій Педан.


Він доповів, що в зв’язку з відзначенням у 2025 році 100-річчя позашкільної освіти НЕНЦ започаткував Всеукраїнську освітньо-інформаційну, просвітницьку кампанію “НЕНЦ 100”. В рамках кампанії планується проведення:
- проєкту “Позашкіллю натуралістів – 100” по підготовці та виданню «АНТОЛОГІЯ» - збірника «Педагоги-засновники позашкільної освіти: історія та сьогодення»;
- інформаційно-медійного проєкту за тематичними розділами:
«Сузір’я натуралістів - 100» (створення роликів про вихованців, які навчаються/або навчались в профільних закладах позашкільної освіти та досягли визначних результатів) та «НЕНЦ! Родина! Україна! - єднаймося» (створення роликів про партнерів, меценатів профільної позашкільної освіти державних/громадських організацій).


Учасники наради обговорили участь колективів закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму області в даних проєктах та терміни підготовки звітних матеріалів.


Також під час наради працівниками обласного методичного кабінету КЗО “ОЕНЦДУМ” були висвітлені наступні питання:
- Організація методичної діяльності за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти у ІІ півріччі 2023-2024 навчального року. Участь у літніх методичних заходах всеукраїнського рівня;
- Перспективне планування підвищення кваліфікації педагогів ЗПО в 2024 році. Особливості організації позашкільного освітнього процесу в новому навчальному році;
- Підсумки участі профільних ЗПО області у всеукраїнських творчих та інтелектуальних конкурсах у ІІ півріччі 2023-2024 навчального року. Аналіз та перспективи роботи з обдарованою молоддю в системі обласної Природничої школи учнівської молоді;
- Підведення підсумків участі закладів освіти області в екологічній та практичній природоохоронній діяльності. Перспективне планування цього напряму роботи у весняно-літній період;
- Методичні засади проведення обласних і всеукраїнських конкурсів з аграрного та квітково-дендрологічного напряму. Організація дослідницької роботи та проведення практичних заходів з озеленення в літній період.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1D2nc94ncGdt7VoX1lXWlfwF6C4es78e8?usp=sharing


Заступник директора КЗО “Обласний
еколого-натуралістичний центр
дітей та учнівської молоді”
Інна МАЙБОРОДА

Про проведення авторської педагогічної майстерні
“STEM – світ інноваційних можливостей: досвід роботи
закладів позашкільної освіти Дніпропетровщини”


27 березня 2024 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) для педагогів закладів загальної середньої і позашкільної освіти, науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти проведено авторську педагогічну майстерню “STEM – світ інноваційних можливостей: досвід роботи закладів позашкільної освіти Дніпропетровщини” у дистанційному форматі (згідно листа Національного еколого-натуралістичного центру МОН України № 101 від 14 березня 2024 року).


Майстерня проводилась з метою підвищення професійної компетентності педагогів в галузі організації роботи за STEM технологіями та проєктами.


До участі в семінарі долучилися понад 180 педагогів закладів освіти з різних куточків України та країн ближнього зарубіжжя (Болгарія, Польща). Особливо хочеться відмітити колег з Луганщини, Донеччини, Харківщини, Одещини, Сумщини, Чернігівщини, Миколаївщини; Марганецької та Нікопольської громад Дніпропетровщини, які долучились до роботи педагогічної майстерні незважаючи на систематичні обстріли та проблеми з електрикою.


З вітальним словом до учасників авторської педагогічної майстерні звернулась Лозова Ольга Юріївна, директор департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яка наголосила на важливості роботи закладів позашкільної освіти під час війни, впровадження STEM – технологій в роботу позашкільних закладів освіти Дніпропетровщини.


Наступним виступив Коломоєць Анатолій Олександрович, начальник управління з питань охорони здоров’я, соціальної політики та розвитку освітньої галузі виконавчого апарату Дніпропетровської обласної ради, голова постійної комісії з питань науки, освіти, соціальної політики та праці, який розкрив питання екологічних ініціатив позашкілля та їх важливу роль для розвитку громад Дніпропетровщини.


Вербицький Володимир Валентинович, директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України, професор, доктор педагогічних наук доповів учасникам про особливості впровадження STEM-освіти у педагогічну практику еколого-натуралістичних закладів позашкільної освіти.


Педан Юрій Федорович, директор комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської області презентував особливості формування STEM - простору як новітнього інструментарію у роботі гуртків класичного натуралізму. Акцентовано важливість екологічних досліджень в умовах війни з використанням новітніх STEM-технологій, для контролю за процесами, які відбуваються у природі, а також для проведення відновлення територій.


З темою “Від еколого-натуралістичної освіти - до Е-STEM” виступила  Бутурліна Оксана Василівна, завідувач кафедри управління інформаційно-освітніми проєктами, доцент, кандидат філософських наук комунального закладу вищої освіти “Дніпровська академія неперервної освіти” Дніпропетровської обласної ради”, керівник проекту “STEM на Дніпрі”. Вона розповіла про здобутки закладів освіти Дніпропетровщини щодо впровадження STEM-освіти.


Качалов Іван Андрійович, директор Криворізького Покровського ліцею Криворізької міської ради Дніпропетровської області презентував доповідь “Сучасні технології у процесі вивчення предметів природничого спрямування, організації наукових та лабораторних досліджень”. Учасники були ознайомлені зі STEM – проєктами, які організовано та проведено на базі ліцею за підтримки комунального позашкільного навчального закладу “Станція юних натуралістів Покровського району” Криворізької міської ради.


Наступна доповідачка, Мізін Валерія Вікторівна, викладач кафедри фізіології та спортивної медицини Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту, керівник гуртків КЗО “ОЕНЦДУМ” ознайомила педагогічних працівників з розвитком  STEM - навичок у вихованців закладів позашкільної освіти через інтерактивні проєкти в біології та медицині, а також надала змістовну інформацію щодо сучасних платформ для проведення занять та підготовки матеріалів для навчання.


Сотніченко Олена Віталіївна, вчитель математики комунального закладу освіти “Дніпровський ліцей інформаційних технологій при Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара” Дніпровської міської ради разом зі своєю ученицею Пришедько Уляною, презентували доповідь щодо досягнень закладу та створення математичних моделей природних об’єктів. Доповідь мала назву “Фрактали: інтерактивний гайд. Побудова зображень природних об’єктів за допомогою фракталів”.


Чашка Юрій Михайлович, вчитель робототехніки комунального закладу освіти “Дніпровський ліцей інформаційних технологій при Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара” Дніпровської міської ради, кандидат технічних наук разом зі своєю ученицею Рекун Катериною розказали про поліпредметний підхід до вирішення наукових питань екології людини та проблеми оздоровлення повітря за допомогою рослин, презентували установку для очищення повітря в кімнаті.


Пінчук Микола Олександрович, координатор проєкту, завідувач відділу аграрних досліджень та рослинництва Національного еколого-натуралістичного центру МОН України виголосив післямову щодо формування STEM-орієнтованого освітнього середовища та перспектив розвитку.


На цьому майстерня була завершена. Учасники за результатами роботи майстерні отримають сертифікати.
Мультимедійні матеріали розміщені за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/12D6u5M489Md7P8QOOmHBkqn39MU7yFL_?usp=sharing


Підготувала
заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ”                        Галина КРИКУН

Шановні учасники обласного семінару

з аграрного та квітково-дендрологічного напряму!


Обласний семінар за темою “Використання технології органічного землеробства в роботі профільних творчих учнівських об’єднань” буде проведений у змішаному (онлайн та відео) форматі 20 березня 2024 року, о 10.00.


Підключення учасників відбудеться на платформі Microsoft Teams за 15 хв. до початку заходу.


З планом проведення семінару ви можете ознайомитись за посиланням:
https://docs.google.com/document/d/1jcCUes8zAtuu8CNuBRUZ4JjPyjRqzsNX/edit?usp=sharing&ouid=112430731232601430925&rtpof=true&sd=true або http://surl.li/rrizz


Підключення за посиланням:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_Zjk1NDQ5ZTItNGJiNS00M2Y5LThlYjUtNDc1NmRhZGY3ZjQ4%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%222406ee14-ec5f-4a45-ab58-fa306f78e9e4%22%2c%22Oid%22%3a%22b3c683fb-7736-4f30-a39c-45232511c839%22%7d або http://surl.li/rmwtu

 

Ідентифікатор зустрічі: 375 165 973 076
Passcode: SBDBcf

 

Матеріали доповідачів ви можете переглянути на Google диску за посиланням:

https://drive.google.com/drive/folders/11hLkMxzW99p5lXaiTeXU670URuBswvcW?usp=sharing або http://surl.li/rriwg


Для отримання сертифікатів необхідно надати відповіді на питання при реєстрації у спеціальній інтерактивній формі за посиланням:
https://forms.gle/aUmT5VLrm12dTDvF9


Відповіді приймаються до 30 березня 2024 року.


Додаткова інформація та питання – за тел. (097) 4702436 або скринькою Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., контактна особа – Алла ІВАНУС, методист КЗО “ОЕНЦДУМ”.

На Дніпропетровщині проведений обласний семінар
з аграрного та квітково-дендрологічного напрямку


20 березня 2024 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) для методистів, завідувачів відділами та керівників гуртка аграрного та квітково-дендрологічного напрямку закладів позашкільної освіти, викладачів природничих дисциплін закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти був проведений обласний семінар аграрного напряму за темою “Використання технології органічного землеробства в роботі профільних творчих учнівських об’єднань” у дистанційному форматі.


Семінар проводився з метою підвищення професійної компетентності педагогів в організації дослідницької роботи на навчально-дослідних земельних ділянках закладів освіти, ознайомлення з сучасними агротехнологіями біологічного землеробства при вирощуванні сільськогосподарських культур, активізації участі у профільних організаційно-масових заходах всеукраїнського та обласного рівнів.


До участі в семінарі долучилися понад 60 педагогів закладів освіти з Криворізької, Кам’янської, Дніпровської, Марганецької, Новомосковської, Зеленодольської, Павлоградської міської ради, Божедарівської, Могилівської, Маломихайлівської, Слобожанської, Обухівської, Криничанської, Широківської, Магдалинівської, Юр’ївської, Царичанської, Першотравенької, Китайгородської, Вербківської, Зайцівської селищних та сільських рад.


З вітальним словом до учасників семінару звернулася Майборода Інна Олександрівна, заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”, яка розглянула загальні питання проведення методичних заходів за основними напрямами позашкільної еколого-натуралістичної освіти, доповіла про випуск навчально-видавничої продукції закладу за аграрним та квітково-дендрологічним напрямком та можливістю її використання пелагами в освітньому процесі.


Іванус Алла Василівна, методист КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвела підсумки участі закладів освіти області в організаційно-масових заходах за аграрним, квітково-дендрологічним напрямком та з лісництва за 2023 рік, надала рекомендації щодо активізації участі здобувачів освіти у профільних конкурсах та акціях в 2024 році, розглянула питання підготовки документації щодо роботи на навчально-дослідних земельних ділянках, визначила напрямки дослідницької роботи з юннатами, звернула увагу на заходи, яким необхідно приділити більше уваги, таких як обласний конкурс із озеленення та благоустрою закладів освіти області “Квітучий вернісаж освітнього простору”, обласні етапи всеукраїнських конкурів “Плекаємо сад”, “Кролик”, конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок.


Позняк Василь Васильович, кандидат с.-г. наук, доцент кафедри загального землеробства та ґрунтознавства Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету виступив за темою “Біологічне (альтернативне) землеробство. Дослідницька робота юннатів”, під час якого розповів про застосування сівозміни, використання сидератів, розповів про органічну, органо-біологічну, біодинамічну системи землеробства, відмітив, в чому їх переваги, надав рекомендації щодо проведення дослідницької роботи з використанням елементів органічного землеробства.


Харитонов Микола Миколайович, професор, доктор с.-г. наук, керівник Центру природного агровиробництва ДДАЕУ дав рекомендації по використанню елементів природного землеробства при вирощуванні овочевих і плодових культур, ознайомив з різними методами органічного землеробства, застосуванням будиночків для корисних комах, біологічних препаратів.


З темою “Переваги біологічного захисту рослин на прикладі ентомофага Stratiolaelaps scimitus (Mesostigmata, Laelapidae) виступив Мошкін Володимир Сергійович, спеціаліст з біологічного захисту рослин ТОВ “Біо захист”, розказав, яку роль відіграють корисні комахи в природі та як їх використовують для захисту рослин в теплицях.


Бурко Світлана Миколаївна, керівник гуртка КПНЗ “Станція юних натуралістів Покровського району” Криворізької міської ради, поділилась досвідом своєї роботи з вихованцями по проведенню дослідницької роботи з використанням екологічних препаратів при вирощуванні картоплі, перцю. огірків та інших овочів.


В кінці семінару учасникам було запропоновано відео виступ керівника гуртка  КЗО “ОЕНЦДУМ” Положій Лідії Василівни, в якому вона надала рекомендації щодо живцювання та вкорінення різних видів ялівцю.


За підсумками семінару всім учасникам було запропоновано пройти анкетування для отримання сертифікату. В анкету включені питання по темам доповідей.


Матеріали доповідачів розміщені:
у Youtube за посиланням:
https://youtu.be/_bwx8UkaIVs


на Google диску за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/11hLkMxzW99p5lXaiTeXU670URuBswvcW?usp=sharing або http://surl.li/rriwg


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1EcQlpjH8dPZFNTQTRC87UAXxcSwB1IDB?usp=sharing

 


Методист КЗО “ОЕНЦДУМ”                 Алла ІВАНУС

На Дніпропетровщині проведений обласний семінар
еколого-природоохоронного напряму


28 лютого 2024 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) для методистів, завідувачів відділами та керівників гуртка екологічного та біологічного профілю закладів позашкільної освіти, викладачів природничих дисциплін закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти, представників об’єднаних територіальних громад, відповідальних за питання позашкільної освіти був проведений обласний семінар еколого-природоохоронного напряму за темою “Розвиток екологічних компетенцій здобувачів освіти за допомогою сучасних ІТ-технологій, систем онлайн навчання та інших інструментів дистанційної роботи” у дистанційному форматі.


Семінар проводився з метою підвищення професійної компетентності педагогів в організації позашкільної екологічної освіти, поширення кращого досвіду роботи в галузі екологічного виховання, активізації участі дітей та молоді в проведенні практичної природоохоронної і екологічної діяльності.


До участі в семінарі долучилися понад 70 учасників освітнього процесу закладів освіти з: Криворізької, Кам’янської, Дніпровської, Тернівської, Апостолівської, Марганецької, Покровської, Новомосковської, Павлоградської, Перещепинської, Нікопольської та Зеленодольської міської ради; Петриківської, Слобожанської, Межівської, Васильківської, Обухівської та Криничанської селищної ради; Могилівської (філія КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран)”, Гречаноподівської та Личківської сільської ради.


З вітальним словом до учасників семінару звернулася Майборода Інна Олександрівна, заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”. Вона розглянула загальні технічні питання щодо проведення організаційно-масових та методичних заходів за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти (інформування про терміни проведення заходів, підготовку та відправлення звітних матеріалів на обласний і всеукраїнський рівень, правила оформлення робіт відповідно до положень та умов проведення, отримання нагородних документів тощо).


Григор’єв Денис Валентинович, завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвів підсумки участі закладів освіти області в масових заходах екологічного та природоохоронного спрямування за 2023 рік, звернув увагу на заходи, яким необхідно приділити більше уваги, ознайомив учасників семінару з джерелами отримання інформації на сайтах dneprunnat.dp.ua та nenc.gov.ua щодо участі в організаційно-масових заходах, провів анкетування учасників, а також представив циклограму надання звітних матеріалів за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти у 2024 році.


З інтерфейсом та особливостями роботи в онлайн-редакторі Canva для підготовки науково-дослідницьких та творчих робіт здобувачів освіти учасників семінару ознайомила Раковець Ольга Сергіївна, керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”. Власним прикладом використання редактора вона показала, як завантажувати мультимедійні файли у бібліотеку, створювати презентацію (додавати та редагувати фотографії, анімацію та музику), використовувати різноманітні опції з форматування матеріалів презентації тощо.


Мізін Валерія Вікторівна, викладач кафедри фізіології та спортивної медицини Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту, керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”, розкриваючи тему “Екоінновації в навчанні: практичні застосування штучного інтелекту та цифрових ресурсів”, представила приклади використання в роботі педагогів основних сервісів штучного інтелекту: ChatGPT – для створення текстового контенту; Chatmind – для генерування логічних схем; Padlet – для створення віртуальних дошок; Worldwall – для створення вікторин та кросвордів.


Можливості і досвід використання мережевих порталів даних при вивченні біорізноманіття представив Манюк Вадим Володимирович, кандидат біологічних наук, доцент кафедри географії історичного факультету Дніпровського національного університету ім. О. Гончара. Він ознайомив учасників заходу з особливостями отримання, використання та завантаження даних для наукової роботи наступних порталів: Gbif, Ukrbin, Inaturalist, де розміщені сотні тисяч записів про знахідки біорізноманіття в різних частинах планети і України зокрема і які можуть бути використані як здобувачами освіти, так і педагогами при організації і проведенні еколого-природоохоронної діяльності на місцях.


За підсумками семінару учасникам було запропоновано пройти анкетування для отримання сертифікату. В анкету були включені питання по темам доповідей та надання посилань на власні матеріали з теми семінару. Список педагогічних працівників, які отримають сертифікати, буде затверджений наказом КЗО “ОЕНЦДУМ”.


Матеріали доповідачів розміщені:
у Youtube за посиланням:
https://youtube.com/playlist?list=PLIoAJJOw5z2Vkr8m0AIFGI8A1bvE7gmJR&si=PFxy8eB2H6kXws_G


на Google диску за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1xCD_3QD56Da34MuezgrzzNl1k-zFbhel?usp=sharing


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/17ClFGf8GOXDfQ4knJ2l9X6fuiPaTLX-K?usp=sharing


Григор’єв Денис, завідувач відділу біології
та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”