Документи
На Дніпропетровщині
проведено обласний круглий стіл
за темою “Залучення здобувачів освіти
до наукової діяльності,
реалізації екологічних проєктів
та збереження біорізноманіття
у співпраці з різними секторами суспільства”
26 лютого 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) для методистів та керівників гуртка екологічного та біологічного профілю закладів позашкільної освіти, викладачів природничих дисциплін закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти був проведений обласний круглий стіл за темою “Залучення здобувачів освіти до наукової діяльності, реалізації екологічних проєктів та збереження біорізноманіття у співпраці з різними секторами суспільства”. З урахуванням безпекової ситуації захід проводився у змішаному (онлайн та відео) форматі.
Мета проведення круглого столу - підвищення професійної компетентності педагогів в організації позашкільної екологічної освіти, поширення кращого досвіду роботи в галузі екологічного виховання, активізації участі дітей та молоді в проведенні практичної природоохоронної і екологічної діяльності.
До заходу долучилися понад 90 педагогічних працівників закладів освіти з: Верхньодніпровської, Дніпровської, Кам’янської, Криворізької, Марганецької, Жовтоводської, Нікопольської, Шахтарської, Покровської, Самарівської та Павлоградської міської ради; Обухівської, Томаківської, Слобожанської, Губиниської, Магдалинівської, Криничанської, Межівської, Юр’ївської, Царичанської, Червоногригорівської та Васильківської селищної ради; Нивотрудівської, Зайцівської, Вербківської, Гречаноподівської та Могилівської (філія КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран)” сільської ради; КЗО “ОЕНЦДУМ”; закладів професійної (професійно-технічної) освіти “Західно-Донбаський професійний ліцей”, “Дніпровський центр професійно-технічної освіти”, “Професійно-технічне училище № 2”, “Дніпровській регіональний центр професійно-технічної освіти”, “Кам’янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту”, “Нікопольський професійний ліцей”, “Професійний ліцей м. Шахтарське”, “Покровський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів”; а також відділів освіти Верхньодніпровської та Павлоградської міської ради.
З вітальним словом до учасників круглого столу звернулася Інна Майборода, заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”. Вона ознайомила учасників з циклограмою звітності щодо участі в організаційно-масовій та методичній діяльності за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти у 2025 році, звернула увагу на результативність співпраці закладу з науковцями, представниками приватних установ та громадських організацій екологічного спрямування, презентувала навчально-методичну продукцію природоохоронного змісту, видану КЗО “ОЕНЦДУМ” впродовж останніх років.
Денис Григор’єв, завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвів підсумки участі закладів освіти області в масових заходах екологічного та природоохоронного спрямування за 2024 рік, звернув увагу на заходи, яким необхідно приділити більше уваги в поточному році, представив учасникам заходу джерела отримання інформації на сайтах dneprunnat.dp.ua та nenc.gov.ua щодо участі у масових заходах (організаційні листи, підсумкові накази, сертифікати і грамоти, звіти та матеріали доповідачів проведених обласних заходів за минулі роки), провів анкетування учасників, а також ознайомив з термінами надання звітних матеріалів у 2025 році.
З темою “Гідроекологічні зміни Каховського водосховища: дослідницька діяльність в зоні бойових дій” виступила Анна Євтушенко, керівник гуртка комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”. Вона представила можливості здійснення досліджень водосховища системами дистанційного зондування “Google Earth Pro”, “Copernicus”, “Browser Sentinel-Hub” та “Dynamic World”; ознайомила з локальним збором та аналізом даних і вивченням екологічних параметрів води та ґрунту в умовно “безпечних” місцях, а також презентувала результати дослідницьких робіт вихованців при співпраці з “WaterNet”.
Юрій Третьяков, директор комунального закладу “Нікопольський міський еколого-натуралістичний центр”, поділився своїми спостереженнями та думками щодо проблеми відновлення плавнів Каховського водосховища.
Питання координації та змісту роботи Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської дитячої спілки “Дитячий екологічний парламент” на 2025 рік розкрила Оксана Кізенко, методист комунального закладу “Дитячий екологічний центр” Кам’янської міської ради, член наглядової ради Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської дитячої спілки ДЕП.
Катерина Колесникова, кандидат біологічних наук, доцент, завідувачка еколого-освітнього сектору природного заповідника “Дніпровсько-Орільський” виступила з темою “Природний заповідник “Дніпровсько-Орільський”: унікальна екосистема та можливості для співпраці”. У своїй доповіді вона представила інформацію про сучасний стан заповідника, про можливість знайти наукового керівника для проведення дослідницької роботи серед наукових співробітників заповідника, про комплексні дослідження зі створення наукових обґрунтувань щодо розширення існуючих та створення нових заповідних об’єктів за участю наукових співробітників заповідника, а також детально розповіла про співпрацю заповідника та закладів освіти у сфері освітньої діяльності.
Тему “Окремі аспекти птахів як об’єкта досліджень юннатів на прикладі вивчення білого лелеки” розкрив Олександр Пономаренко, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології біолого-екологічного факультету Дніпровського національного університету ім. О.Гончара. У своїй доповіді він висвітлив інформацію про етапи розробки та затвердження положення про проведення щорічного конкурсу “Лелека”, про важливість виявлення аварійних лелечих гнізд і надання інформації до структурних підрозділів Публічного акціонерного товариства “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО” (перенесення гнізд вже сприяло збереженню життя більше 200 особин білого лелеки), а також про деталі проведення моніторингових досліджень за білим лелекою та вивченням його кормових територій.
Ірина Розумна, керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”, вчитель географії Гречаноподівського ліцею Гречаноподівської сільської ради, поділилася інформацію про моніторингові спостереження за білим лелекою у 10 населених пунктах Гречаноподівської ОТГ, які почались ще до 2010 року в рамках співпраці з Канівським природним заповідником. У своїй доповіді вона зазначила цікаві дослідження поведінки лелек, а також результативність вихованців КЗО “ОЕНЦДУМ”, учнів Гречаноподівського ліцею в щорічному обласному конкурсі “Лелека”.
Учасникам семінару було запропоновано пройти анкетування для отримання сертифікату. Список педагогічних працівників, які отримають сертифікати, буде затверджений наказом КЗО “ОЕНЦДУМ”.
Відеозапис круглого столу за посиланням: https://youtu.be/Ib2x1p_bpgE
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1vXaNNEfszE5FwL_9wOwColng68F2M1JK?usp=sharing
Підготував:
Григор’єв Денис,
завідувач відділу біології
та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”
Увага!!!
26 лютого поточного року комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” проводить обласний круглий стіл за темою “Залучення здобувачів освіти до наукової діяльності, реалізації екологічних проєктів та збереження біорізноманіття у співпраці з різними секторами суспільства”.
До участі у заході запрошуються методисти та керівники гуртка екологічного та біологічного профілю закладів позашкільної освіти, викладачі природничих дисциплін закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти.
Початок заходу об 10:30. Підключення за 15 хвилин.
Підключення до круглого столу відбудеться за посиланням:
https://surl.li/idfurd
Ідентифікатор зустрічі: 369 020 881 124
Код доступу: KM7Wi9Vj
За підсумками круглого столу учасникам будуть надаватись сертифікати.
Для отримання сертифікатів необхідно надати відповіді на питання у спеціальній інтерактивній формі за посиланням https://forms.gle/cuwnuFo3YW3nnPWG6 до 28 лютого поточного року.
Додаткова інформація – за тел. (097) 417-00-79, контактна особа – Григор’єв Денис, завідувач відділу біології та екології.
План за посиланням у листі.
Проведення міжобласного семінару-практикуму
для педагогічних працівників Донецького та
Дніпропетровського обласних еколого-натуралістичних центрів
В рамках розвитку творчої співпраці комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської області (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) та Донецьким обласним еколого-натуралістичним центром (далі - ДОЕНЦ) (директор Олександр ПАРАЩЕНКО) 23 січня 2025 року у дистанційному форматі був проведений міжобласний семінар-практикум за темою “Використання інтерактивних он-лайн ресурсів в роботі педагога”, учасниками якого стали 35 педагогічних працівників закладів.
З вітальним словом до учасників семінару звернулися Галина Мирна, заступник директора навчально виховної роботи ДОЕНЦ, та Галина Крикун, заступник директора з виховної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ” які наголосили на важливості плідної співпраці та підвищення рівня знань педагогічних працівників у сфері сучасних інтерактивних он-лайн ресурсів. Обговорили важливість професійного спілкування в сучасному освітньому просторі.
З доповіддю про функціональні можливості ресурсу Book creator виступила Олеся Гірка, завідувач організаційно-масового відділу ДОЕНЦ, яка познайомила присутніх з особливостями сервісу Book creator, цікавого та інформативного інструменту для створення інтерактивних матеріалів. Педагоги наглядно побачили, як користуватись сервісом, на практиці змогли долучитись до створення матеріалів. Спікер детально розказала про переваги та недоліки Book creator, надала практичні поради для створення матеріалів для навчання.
Юлія Тугаріна, завідувач методичного відділу ДОЕНЦ, розповіла про використання ресурсу Canva в діяльності педагога та розкрила можливості онлайн-інструменту графічного дизайну, який дозволяє створити якісні презентації та відеоматеріали для занять. Сучасна Canva має новітні функції, такі як Dream Lab, що дозволяє створювати зображення з використанням штучного інтелекту. Учасники семінару долучились до створення спільного проєкту, а саме вікторини до Дня водно-болотних угідь, де група педагогів займалась дизайном окремого слайду презентації, які в кінцевому результаті представляли завершений проект. Спікер на практиці показала можливість використання цієї презентації при проведенні заняття в Google meet та використання реакцій (смайлів) для відповідей на запитання вікторини. Доповідь викликала бурхливе обговорення педагогів, дозволила задіяти творчий потенціал та отримати цікавий результат.
Наприкінці зустрічі Галина Мирна підвела підсумки даного заходу, наголосила на важливості подібних практичних семінарів по обміну педагогічним досвідом та виказала надію на продовження співпраці та спілкування між колективами КЗО “ОЕНЦДУМ” та ДОЕНЦ.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1xWrCG9ISDY01Vpy2i5p8FI4gjFplhFBa?usp=sharing
Заступник директора з виховної роботи
КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
В Дніпропетровській області
проведений обласний семінар
для директорів закладів позашкільної освіти
еколого-натуралістичного напряму
19 лютого 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) проведено обласний семінар для директорів закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму, в якому взяли участь працівники адміністративного та методичного сектору КЗО “ОЕНЦДУМ”, директори закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму області та представники еколого-натуралістичних відділів при комплексних закладах позашкільної освіти Дніпропетровщини.
Основними питаннями обласного семінару були:
- аналіз та результативність участі здобувачів освіти у конкурсах та акціях обласного та всеукраїнського рівня за минулий рік;
- організація та проведення методичної діяльності в 2024 році та її планування на поточний 2025 рік;
- нагородження педагогічних працівників ЗПО області до 100-річчя юннатівського руху в Україні;
- аналіз роботи творчих учнівських об’єднань та динаміка розвитку профільної гурткової мережі профільних ЗПО за звітний період;
- реалізація роботи закладів освіти в галузі сільського, лісового господарства, квітникарства та озеленення;
- планування основних напрямів дослідницької діяльності в поточному році;
- акценти та аспекти роботи обласної Природничої школи у поточному році;
- аналіз роботи профільних ЗПО області щодо участі в екологічній та природоохоронній діяльності, заходах організаційно-масової роботи.
Ці питання були розкриті заступниками директора, профільними методистами та завідувачами відповідних відділів.
Директор КЗО “ОЕНЦДУМ” Юрій Педан виступив з доповіддю щодо компетентнісного потенціалу інноваційного розвитку сучасного закладу позашкільної освіти, а також ознайомив присутніх зі змістом та перспективами реалізації Регіональної програми заходів ЗПО еколого-натуралістичного напряму області до 100-річчя екологічної, біологічної та агрономічної позашкільної освіти на Дніпропетровщині та в Україні.
До участь у семінарі була запрошена Кізенко Оксана Петрівна, методист комунального закладу “Дитячий екологічний центр” Кам’янської міської ради, член наглядової ради Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської дитячої спілки ДЕП, яка розкрила питання координації та змісту роботи Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської дитячої спілки “Дитячий екологічний парламент” на 2025 рік.
Учасники заходу отримали корисну інформацію щодо реалізації планів роботи, участі у конкурсах та підготовці до відзначення 100 річного ювілею екологічної, біологічної та агрономічної позашкільної освіти на Дніпропетровщині та в Україні.
Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1_2XJNs_tuuNxQ8tSWIbQP33U1b9lymvi?usp=sharing
Підготували:
заступник директора
з навчальної роботи КЗО“ОЕНЦДУМ”
Інна МАЙБОРОДА,
заступник директора
з виховної роботи КЗО“ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
В Дніпропетровський області проведений
обласний ceмінар-практикум по роботі з творчо обдарованою молоддю
11 грудня 2024 року на базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Педан Ю.Ф.) був проведений семінар-практикум за темою “Шляхи формування інтелектуального потенціалу здобувачів освіти в умовах освітнього простору в закладах позашкільної освіти під час сучасних суспільних викликів”.
Враховуючи рекомендації щодо діяльності закладів освіти в умовах правового режиму воєнного стану в Україні, з метою забезпечення безпеки учасників освітнього процесу, захід було проведено у дистанційному форматі. Учасниками стали понад 60 педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійно-технічної і позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму, представники об’єднаних територіальних громад, відповідальні за роботу з творчо обдарованою молоддю з регіонів області.
З вітальним словом до учасників семінару звернулася Майборода І.О., заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”. Вона наголосила у своєму виступі, що метою позашкільної освіти відповідно до сучасних суспільних викликів є створення психолого-педагогічних умов для повноцінного творчого, інтелектуального, духовного розвитку особистості, підвищення її мотивації до пізнання і творчості; задоволення освітніх потреб на основі її залучення до творчої діяльності, зокрема пошукової, науково- дослідницької та експериментальної. На вимогу часу всім педагогам треба прикласти максимальних зусиль до того, щоб талановита молодь залишалася в країні для розбудови нашої незалежної, мирної України.
У теоретичному модулі семінару до уваги учасників була представлена презентація по темі “Розвиток інтелекту-одна з ключових складових успіху в навчанні та професійному самовизначенні здобувачів освіти в сучасному освітньому просторі”, яку показала Мізін В.В., викладач кафедри фізіології та спортивної медицини Придніпровської державної академії фізичної культури і спорту.
Дуже актуальним до викликів сьогодення був виступ Безрук К.О., доктора філософії, заступниці директора позашкільного навчального закладу “Центр військово-патріотичного та спортивного виховання молоді “Десантник” Київської міської ради, де вона розкрила методи формування життєстійкості здобувачів освіти в умовах сучасних викликів. Вона зазначила, що в умовах війни позашкільна освіта виконує надзвичайно важливу роль психологічної підтримки, допомагаючи дітям адаптуватися, розвиватися ти мріяти про майбутнє.
Оволодіння здобувачами освіти сучасними методиками та формами організації й проведення самостійних досліджень в галузі загальної біології презентувала Хоменко О.М., доцент кафедри загальної біології і фізіології Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. Вона рекомендувала тематики науково- дослідницьких робіт для учнів, за якими працюють кафедри еколого- біологічного факультету ДНУ ім. Олеся Гончара. Увага присутніх була сконцентрована на методах, які необхідні для роботи при створені науково- дослідницьких робіт і проєктів учнями закладів освіти в науковій діяльності.
В практичному модулі семінару учасникам був представлений виступ “Сучасні STEM- технології у процесі вивчення предметів природничого спрямування, організація наукових та лабораторних досліджень”, який змістовно на високому професійному педагогічному рівні озвучив Качалов І.А., директор Покровського ліцею Криворізької міської ради.
Приклад незламності та стійкості в роботі продемонструвала Панченко С.В., заступник директора комунального закладу “Марганецький еколого- натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”. В своєму виступі за темою “Науково-дослідницька діяльність здобувачів освіти та участь у Всеукраїнських науково-дослідницьких конкурсах та проєктах” вона розповіла, що не дивлячись на постійні обстріли ворожої артилерії, під якими постійно знаходиться Марганецька територіальна громада, в закладі проводиться потужна науково-дослідницька діяльність з учнями і підсумок цієї роботи - перемога вихованців у Всеукраїнських науково-дослідницьких конкурсах і кращі досягнення серед закладів еколого- природничого напряму в області.
Крикун Г.В., заступник директора та Кондратьєва Т.В., методист КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвели підсумки даного заходу по організації роботи з творчо обдарованою молоддю в системі закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напрямку і презентували організаційно-функціональну модель діяльності обласної Природничої школи учнівської молоді і проведення навчання в дистанційному форматі.
Відеозапис семінару-практикуму можна переглянути за посиланням:
https://youtu.be/lEQdo2k6Ac0
Фотографії додаються:
Методист КЗО “ОЕНЦДУМ”
з наукової роботи Тетяна Кондратьєва