Меню

Документи

Проведення урочистого нагородження

здобувачів освіти обласної Природничої школи

учнівської молоді Дніпропетровської області


Наприкінці травня у всіх закладах загальної середньої освіти Дніпропетровщини відбулося свято Останнього дзвоника, присвячене закінченню 2025/2026 навчального року. Для тисяч випускників закладів освіти пролунав останній шкільний дзвоник, який відкрив великий шлях у самостійне доросле життя, здійснення мрій і створення особистого майбутнього.


В рамках урочистого свята з нагоди останнього дзвоника Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею Дніпровської міської ради, яке відбулося на базі навчально – наукового інституту “Український державний хіміко-технологічний університет”, було проведено нагородження переможців обласного конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів обласної Природничої школи учнівської молоді (далі - Школа) та вручення посвідчень випускникам про закінчення Школи. 


За запрошенням адміністрації ліцею урочисте нагородження випускників Школи провела Кондратьєва Тетяна, методист з наукової роботи комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”.


В своєму виступі вона наголосила, що здобувачі освіти Дніпровського наукового хіміко-екологічного ліцею щорічно навчаються в секціях Школи і гідно захищають свої науково - дослідницькі роботи. В цьому році від учнів ліцею на Конкурс була подана 21 робота. 18 учасників посіли призові місця.


Тематика досліджень робіт була актуальною та соціально значущою. Роботи ліцеїстів були присвячені питанням:
• використання відновлюваних джерел енергії;
• впливу шкідливих речовин на довкілля, живу природу та здоров’я людини;
• впровадження інноваційних технологій “зеленої хімії”;
• збереження біорізноманіття.


Бажаємо всім випускникам стати студентами омріяних виші і в майбутньому працювати на відбудову нашої незалежної, вільної України.


Фотографії за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/16z0MZTSpZYmamrake2FNZ9NQCzAyGsxf?usp=sharing


Методис з наукової роботи 
КЗО“ОЕНЦДУМ” 
Тетяна КОНДРАТЬЄВА

Підсумки проведення обласного конкурсу-захисту
науково-дослідницьких робіт учнів 
обласної Природничої школи учнівської молоді 
в 2025/2026 навчальному році


З метою впровадження сучасних підходів до роботи з творчо обдарованою учнівською молоддю, розвитку дослідницьких компетентностей здобувачів освіти, модернізації змісту науково-дослідницької, пошукової та експериментальної діяльності у галузі природничих наук, а також у зв’язку із завершенням дворічної програми навчання учнів в обласній Природничій школі учнівської молоді (далі – Школа), комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) спільно з Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара, Дніпровським державним аграрно-економічним університетом та навчально-науковим інститутом “Український державний хіміко-технологічний університет” (далі ННІ “УДХТУ”) у квітні–травні 2026 року провели обласний конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів обласної Природничої школи учнівської молоді (далі – Конкурс).


З огляду на безпекову ситуацію в умовах воєнного стану Конкурс було проведено у дистанційному форматі із використанням відеоконференцзв’язку.


Традиційно Конкурс проходив за такими секціями: Традиційно Конкурс проводився за секціями: “Хімія”, “Сучасні біотехнології”, “Психологія”, “Біологія“, “Екологія”, “Флористика та зелена архітектура”, “Агрономія, ветеринарія, зоотехнія”.


На розгляд журі було подано 63 науково-дослідницькі роботи здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійної, фахової передвищої та позашкільної освіти Дніпровської, Криворізької, Кам’янської, Марганецької, Межівської, Нікопольської, Павлоградської, Обухівської, Слобожанської та Томаківської територіальних громад.


Переважна більшість представлених робіт мала виражену практичну складову, що значно підвищило рівень та цінність проведених досліджень. Учні виконували дослідницьку роботу на базі навчально-дослідних земельних ділянок закладів позашкільної освіти, приватних фермерських господарств, присадибних ділянок, а також у лабораторіях закладів вищої освіти.


Тематика досліджень була актуальною та соціально значущою. Роботи учасників були присвячені питанням:
• використання відновлюваних джерел енергії;
• впливу шкідливих речовин на довкілля, живу природу та здоров’я людини;
• впровадження інноваційних технологій “зеленої хімії”;
• збереження біорізноманіття;
• екологічних наслідків воєнних дій.


Юні дослідники продемонстрували вміння застосовувати як класичні, так і сучасні методи наукових досліджень. У роботах було здійснено аналіз наукових джерел, синтез та узагальнення інформації з досліджуваних питань. Під час виконання досліджень учасники використовували методи біоіндикації, математичного моделювання, дистанційного зондування Землі, проводили моніторингові екологічні дослідження у природних умовах та працювали у науково-дослідних лабораторіях.


Усі науково-дослідницькі роботи були належно ілюстровані рисунками, фотографіями, графіками, діаграмами та таблицями.


Особливо змістовними та різноплановими були роботи секції “Екологія”. Учасники досліджували:
• вплив війни на екосистеми України;
• комплексне використання відновлюваних джерел енергії;
• стан популяцій рідкісних представників флори і фауни;
• екологічні наслідки руйнування греблі Каховської ГЕС.


У секції “Агрономія, ветеринарія, зоотехнія” здобувачі освіти презентували дослідження, спрямовані на:
• удосконалення технологій вирощування зернових культур;
• вивчення впливу біопрепаратів на врожайність овочевих культур;
• дослідження сучасних методів лікування та утримання тварин.


Практично всі роботи секції “Хімія” мали експериментальний характер. Дослідження виконувалися не лише у шкільних лабораторіях, а й на базі лабораторій закладів вищої освіти, зокрема ДНУ ім. Олеся Гончара, Дніпровського державного медичного університету та ННІ “УДХТУ”. Це сприяло забезпеченню високого наукового рівня робіт. Значна увага приділялася екологічно орієнтованим технологіям водоочищення, модифікації хімічних речовин та їх практичному застосуванню у різних галузях виробництва.


Тематика робіт секції “Психологія” була зосереджена на актуальних викликах сьогодення. Учасники досліджували вплив соціальних мереж на формування особистості підлітків, питання соціалізації молоді, мотивації до навчання в умовах воєнного стану, а також проблему кіберзалежності серед учнівської молоді.


У секції “Сучасні біотехнології” були представлені дослідження з таких напрямів:
• очищення поверхневих вод природними сорбентами рослинного походження;
• використання природних середовищ для деструкції нафтопродуктів;
• біоутилізація органічних відходів методом вермикультивування;
• вплив капсулювання біополімерами передпосівного насіння на продуктивність сільськогосподарських культур.


Більшість робіт секції були підготовлені на базі кафедр і наукових установ ННІ “УДХТУ” та інших закладів вищої освіти.


Слухачі секції “Флористика та зелена архітектура” продемонстрували належний рівень знань із ландшафтного дизайну та флористики. У своїх роботах вони досліджували сучасний стан паркових насаджень, особливості озеленення міського середовища та можливості використання різних видів рослин у ландшафтному проєктуванні.


Разом із тим журі Конкурсу відзначило окремі недоліки, характерні для частини робіт, зокрема:
• недостатній рівень особистого внеску учнів у проведення досліджень;
• наявність орфографічних і технічних помилок;
• обмежену кількість використаних наукових джерел;
• неповне відображення поставленої мети у висновках;
• використання окремих тверджень без належного емпіричного або наукового обґрунтування.


За підсумками Конкурсу 52 випускники стали переможцями та призерами.


Організатори Конкурсу висловлюють щиру подяку науковим керівникам, педагогам та здобувачам освіти, які навіть у складний для України час продовжують активно займатися науково-дослідницькою діяльністю, демонструючи високий рівень громадянської свідомості, наполегливості та прагнення до розвитку рідного краю й держави.


Усі випускники Школи отримають свідоцтва про позашкільну освіту відповідно до зразка, затвердженого Міністерством освіти і науки України. Переможці та активні учасники Конкурсу будуть нагороджені почесними грамотами комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”.


Активність участі та результативність участі територіальних громад 
та закладів освіти у Конкурсі

 


Методист з наукової роботи                                                  Тетяна КОНДРАТЬЄВА
комунального закладу освіти 
“Обласний еколого-натуралістичний 
центр дітей та учнівської молоді”

Шановні здобувачі освіти обласної Природничої школи учнівської молоді!
з 30 березня 2026 року проводиться весняна сесія у відео форматі


Представляємо до вашої уваги відеозаписи лекцій керівників секцій обласної Природничої школи учнівської молоді, науковців закладів вищої освіти.


План проведення лекцій з посиланнями для проведення занять науковцями закладів вищої освіти по секціях: екології, біології, хімії, флористики та зеленої архітектури, сучасних біотехнологій, аграрних наук, ветеринарії і зоотехнії, психології розміщено за посиланням:
https://docs.google.com/document/d/1OcKAs35uW6TYkcFEO81gvUqnfP8FlEeW/edit?usp=sharing&ouid=112430731232601430925&rtpof=true&sd=true


Після ознайомлення з лекційним матеріалом ви маєте змогу у дистанційному форматі поспілкуватися з науковими керівниками секцій за посиланням:
http://dneprunnat.dp.ua/ru/robota-z-obdarovannoyu-moloddyu/1696-oblshifo2023


Бажаємо вам плідного, змістовного навчання!

В Дніпропетровській області проведена весняна сесія 
для слухачів обласної Природничої школи учнівської молоді

 
Наприкінці березня 2026 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) була організована і проведена весняна сесія обласної Природничої школи учнівської молоді (далі – Школа) по секціях: біології та екології, сучасних біотехнологій, агрономії, ветеринарії та зоотехнії, психології, хімії, флористики та зеленої архітектури.


Враховуючи небезпечну ситуацію, пов’язану з ймовірністю обстрілів з боку країни-агресора та погодинні графіки відключень електроенергії в різних регіонах області, захід було проведено у відео форматі.


До участі в сесії долучилися біля 200 здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійної та позашкільної освіти з 12 об’єднаних територіальних громад.


Лекційний матеріал для учнів Школи підготували і презентували керівники секцій, науковці провідних вишів м. Дніпра: Дніпровського національного університету ім. О. Гончара (ДНУ ім. О. Гончара), Українського державного університету науки і технологій навчально-наукового інституту “Український державний хіміко-технологічний університет” (УДУНТ ННІ “УДХТУ”), Дніпровського державного аграрно - економічного університету (ДДАЕУ), УДУНТ ННІ “Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту”.


В своїх змістовних, яскравих презентаційних матеріалах наукові керівники намагалися донести до учнів імплементації нових методик і підходів до еколого-природничої освіти. Учасники сесії ознайомилися з такими темами:
- “Урбанофлора як індикатор стану міського середовища” (викладач ЛІСОВЕЦЬ Олена Іванівна, доцент кафедри біорізноманіття та екології ДНУ ім. О. Гончара);
- “Регуляторні системи організму людини” (викладач ХОМЕНКО Олена Миколаївна, доцент кафедри фізіології та біохімії ДНУ ім. О. Гончара);
-  “Мозок під Тік Ток: чому нам стало складно думати?” (викладач МІЗІН Валерія Вікторівна, доктор філософії (Біологія), викладачка кафедри фізичної терапії, ерготерапії УДУНТ ННІ “Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту”);
- “Основні життєві процеси у тварин. Основні потреби тварин” (викладач ЗАЖАРСЬКИЙ Володимир Володимирович, доцент кафедри інфекційних хвороб тварин ДДАЕУ);
- “Тематика та планування наукових досліджень в агрономії” (викладач КОТЧЕНКО Марина Валентинівна, доцент кафедри рослинництва ДДАЕУ);
- “Основні незаразні і заразні хвороби птиці” (викладач ПОХИЛ Олена Миколаївна, доцент кафедри технології переробки продуктів тваринництва ДДАЕУ);
- “Колігативні та деякі інші властивості розчинів” (викладач ПЛЯСОВСЬКА Катерина Андріївна, доцент кафедри фізичної, неорганічної та органічної хімії ДНУ ім. О. Гончара);
- “Креативне мислення: діагностика та його розвиток” (викладач ЛАЗАРЕНКО Вікторія Іванівна, доцент кафедри соціальної психології та психології управління ДНУ ім. О. Гончара);
- “Новітні функціональні та лікувально-профілактичні продукти харчування” (викладач ГАРМАШ Світлана Миколаївна, доцент кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності УДУНТ ННІ “УДХТУ”).


Лекції науковців закладів вищої освіти розміщені для ознайомлення та опрацювання на головній сторінці сайту КЗО “ОЕНЦДУМ” – http://dneprunnat.dp.ua та в розділі “Робота з обдарованою молоддю” і доступні для перегляду і опрацювання не тільки слухачам обласної Природничої школи учнівської молоді, а й всім бажаючим і зацікавленим.


Методист з наукової роботи
КЗО “ОЕНЦДУМ”
Тетяна КОНДРАТЬЄВА

Регіональна STEM-олімпіада стартує!


Хімічний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара пропонує всім бажаючим учням 9-11 класів випробувати свої сили та взяти участь у першому (заочному) турі Регіональної STEM-олімпіади!


Деталі за посиланням:

http://dneprunnat.dp.ua/document/mm/rom/Stem2026.docx