Документи
Щорічна трудова операція “Обеліск”
по озелененню та благоустрою пам’ятнику
Щороку на початку травня юннати комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) з керівниками гуртка брали участь у впорядкуванні пам’ятнику екіпажу легендарного бронепоїзду в рамках трудової операції “Обеліск”. Цьогоріч, зважаючи на постійні тривоги та розташування цього об’єкта неподалік залізниці, було прийнято рішення провести впорядкування силами колективу закладу, без дітей.
2 травня 2025 року колектив КЗО “ОЕНЦДУМ” відвідав пам’ятне місце. Проведено необхідні роботи по благоустрою, а саме: видалено бур’яни на плитах та між ними, покошено трави навколо пам’ятнику, обрізано посохлі гілки бузку, виметено пил та бруд. Процес впорядкування можна побачити на фото за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1Z28M6I3JRTD6ZF4huuxt6pewOGUI7TA8?usp=sharing
Колектив КЗО “ОЕНЦДУМ” вшанував пам’ять загиблих воїнів, які загинули на Дніпропетровщині в часи Другої світової війни, відбулось покладання квітів бузку до місця поховання героїв.
Більш детально про історію встановлення пам’ятнику та події 1941 року можна прочитати за посиланням: https://vesti.dp.ua/vidomi-zaliznichniki-ta-nevidomi-voyini/ . Треба відмітити, що після останньої реконструкції на монументі відновлено прізвища загиблих героїв, які поклали своє життя у боротьбі з ворогом (їх можна побачити на одному з фото за посиланням вище), а саме Ульченко Макар Євдокимович (машиніст), Кальченко Андрій Абрамович (кочегар) та ще як мінімум п’ять бійців, особи яких не були встановлені. Але від того їх героїчний подвиг не став менш важливим для нашої спільної перемоги.
Українці споконвіку відчайдушно боронили свої землі і сьогодні, нажаль, ми продовжуємо боротьбу. Наші хлопці і дівчата віддають свої життя та здоров’я за нашу свободу та право бути українцями.
Низький уклін нашим воїнам, які щодня відбивають атаки ворога.
Пам’ятаймо кожного, хто поклав своє життя за мир та вільну Україну.
Підготувала
заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
До Всесвітнього дня мови та до дня народження Т.Г.Шевченка
Інформація від комунального закладу освіти
“Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді”
Міжнародний день рідної мови – це важливе свято, яке щороку 21 лютого відзначають у всьому світі. Це не лише нагода вшанувати рідну мову, а й привернути увагу до її збереження, розвитку та популяризації.
Рідна мова для Тараса Шевченка була не просто мовою спілкування, не тільки для написання геніальних творів. Вона для нього стала мовою-зброєю, за допомогою якої він розповідав про скривджених українців, закликаючи їх до боротьби з гнобителями.
Педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” провели низку заходів, присвячених значенню Всесвітнього дня рідної мови та творчості Тараса Григоровича Шевченка.
В гуртках проведено:
- виховні бесіди, поетичні читання та пізнавальні ігри за матеріалами - https://drive.google.com/file/d/1UNkJImHmRbvTZvgIYXSaPwSW13dYyVrm/view?usp=sharing
- Знайомство з цікавими фактами з життя Т.Г.Шевченка - https://youtu.be/4WRluCvhvHU
- Пізнавальну вікторину - https://forms.gle/uGDFjSJDA17pWxZ96
Вивчаємо та шануємо рідну мову та творчість Великого Кобзаря. Пам’ятаючи історію – виборюємо майбутнє!
Підготувала
керівник гуртка КЗО“ОЕНЦДУМ” Ірина КРИВУЛЯ
Інформація про виховні заходи
до Дня українського добровольця
від комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний
центр дітей та учнівської молоді”
14 березня в Україні відбувається вшанування добровольців – людей, які не були військовими за професією, але в критичний для держави момент без повісток чи примусу, добровільно “поставили на паузу” своє попереднє життя й узяли до рук зброю, щоб захистити Україну.
Новий виток розвитку добровольчому руху надав Закон України “Про основи національного спротиву”, що був ухвалений 16 липня 2021 року. Відповідно до цього Закону добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.
День українського добровольця — нове, але дуже важливе свято, яке було створене на честь всіх тих, хто 14 березня 2014 року встав на захист України. Цей день було встановлено для того, щоб пам'ятати, через що довелося вже пройти нашій країні і через що вона проходить прямо зараз. А ще дата нагадує про героїзм захисників та захисниць незалежності рідної Батьківщини.
2014 і 2022 роки показали, що воїни доброї волі в Україні – непоодинокі. Добровольчий рух – один з феноменів українського суспільства. Одна з наших суперсил.
У важкі моменти добровольці підтримали та посилили українську армію.
У військо масово йшли найкращі. Люди, які мали досягнення та перспективи у цивільному житті, залишали бізнес і родини, наукові досягнення, успішну карʼєру в різних сферах і навіть своє життя в інших країнах та добровільно йшли на поле бою, щоб захистити Україну. Вони ризикували та ризикують життям заради нас. Чимало з них уже віддали свої життя.
Шана і памʼять – це найменше, чим можемо їм віддячити!
День українського добровольця встановлено Постановою Верховної Ради України від 17 січня 2017 року № 1822-VII на вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
Педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” провели низку заходів, присвячених відзначенню Дня українського добровольця.
В гуртках проведено:
- виховні бесіди до Дня українського добровольця;
- урок мужності “Доброволець – це поклик серця”;
- проведено зустріч з добровольцем;
- взято участь у церемонії нагородження державними відзнаками воїна ЗСУ;
- проведено майстер клас по виготовленню оберегів з соломи “Птахи миру” для українських воїнів.
Українські добровольці – це символ звитяги, самопожертви та героїзму.
Тримаймо стрій. Підтримуймо та пам’ятаймо всіх тих, хто захищає нас.
Підготувала
Заст. директора КЗО “ОЕНЦДУМ” Галина КРИКУН
керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Наталя САНЬКО
Інформація про проведення заходів
до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
26 лютого в Україні відзначають День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Саме в цей день у 2014 році в Сімферополі відбувся масовий мітинг. Він був організований Меджлісом кримськотатарського народу.
За 11 років окупації боротьба змінила свої форми, але не припинилася. Картинку добровільного “приєднання” Криму до росії зламав кримськотатарський спротив. Нині 132 представники корінного народу перебувають за ґратами через політично мотивовані справи. Опір окупації триває — у Криму діють партизанські рухи “Жовта стрічка”, “Зла мавка” та “Атеш”.
Педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” и (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Юрій ПЕДАН) підготували інформаційні матеріали для вихованців з метою формування в учнівської молоді громадянської свідомості, патріотизму, розуміння важливості збереження територіальної цілісності України, а також поширення правдивої інформації про події 2014 року. Особлива увага приділялася ролі кримськотатарського народу у спротиві окупації та необхідності підтримки тих, хто продовжує боротьбу за права людини в Криму.
Підготували презентацію з інформаційними матеріалами: https://drive.google.com/file/d/1VXQdXIPwPudvdsV23jxqhGhBOlwBDeFP/view?usp=sharing
Підібрали документальний відеофільм “Мій Крим” на прикладі історій представників трьох корінних народів України — кримли, кримчаків та караїмів, ілюструє факти вкраденої росіянами у різні роки мультикультурності, як складової української ідентичності. Разом з героями фільму пройдіть шлях через роки забуття та геноциду, де відтворюється відважний дух спротиву, який допомагає корінним народам відроджувати свою культуру, зберігати свої традиції та знову і знову віднаходити своє місце у світі - https://www.youtube.com/watch?v=t4Vc3Lro4fw
Україна ніколи не відмовиться від мети повернути до свого складу Крим, адже це ключовий елемент безпеки та миру в Європі. Спротив триває!
Підготувала
зав. відділу організаційно масовоїроботи
КЗО“ОЕНЦДУМ” Надія ШПІТЬКО